Sirje Rank • 19. aprill 2013 kell 13:44

Merkel sakslaste „vaesusest“: moonutatud statistika

Kreeklastel sakslastest jõukamana paista lubav Euroopa Keskpanga võrdlev analüüs alahindab Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnul Saksamaa elatustaset.

„See statistika on moonutatud,“ ütles Merkel intervjuus Saksamaa enim loetud väljaandele Bild, vahendas Bloomberg. Lõuna-Euroopas on Saksamaast palju enam neid, kes on soetanud omale maja pensionipõlve kindlustuseks. Statistika ei võta arvesse sakslaste pensionikindlustust ega varasid välismaal, viitas Merkel.

Nädalapäevad tagasi avaldas Euroopa Keskpank esmakordselt võrdleva analüüsi euroala majapidamiste elatustaseme kohta, kus värskelt abipaketi saanud Küprose elanike jõukus saklastele silmad ette andis.

Euroopa Keskpanga edetabelis olid keskmiselt jõukuselt esikohal Luksemburgi majapidamised, mille varad küündisid 2010. aasta andmeil keskmiselt 710 000 eurole majapidamise kohta. Teisel kohal oli läinud kuul IMFilt ja euroalalt 10 miljardi euro suuruse abipaketi saanud Küpros 670 000 euroga majapidamise kohta. Saksamaa puhul oli keskmine veidi alla 200 000 eurot majapidamise kohta.

Mediaannäitaja järgi, mis jätab välja äärmused ehk ülisuure jõukuse ja äärmise vaesuse, oli Saksa majapidamiste vara veidi üle 50 000 euro, mis on euroala madalaim. Võrdluseks oli sama näitaja Kreekas 102 000 eurot ning Küprosel 270 000 eurot.

Bildi küsimusele, kas Saksamaa on Euroopas eeskujuks või isegi liidriks, vastas Merkel, et Saksamaa on riik, kus on näha, et reformid annavad tulemust. Merkel tunnistas, et reformid on valulised, kuid rõhutas, et võlale ja defitsiidile üles ehitatud jõukuse mudel ei toimi enam. „See peaks kõigile selge olema.“

Hetkel kuum