3 juuni 2013

Korterid lähevad kui soojad saiad

Nõudlus uute korterite järele on taas tõusuteel sarnaselt eelmise kinnisvarabuumiga, kuid arendajate hinnangul ei ole veel alust oodata järjekordse buumi tulekut.

Tallinna kesklinna Kassisaba asumis on Villardi tänaval uusarendus, mida on ehitatud pool aastat ning mis peaks valmima tänavu sügisel. Kümne korteriga majas on vaba veel vaid kolm elamispinda. Teinegi kesklinna jääv uusarendus on Raua tänaval, kuhu kerkiv maja peaks valmima selle aasta lõpus. Seal on 26 korterist müümata või broneerimata kuus pinda. Need kaks maja iseloomustavad hästi praegust olukorda kinnisvaraturul, kus ehitatavates hoonetes müüakse korterid ära enne, kui vundamentki valmis. Viimati, kui uued elamispinnad müüdi nii-öelda pimesi väga kiiresti ära, oli kätte jõudmas kinnisvarabuum. Kas Villardi ja Raua tänava majad on näited esimestest buumi tundemärkidest?

Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompargi hinnangul on mingis osas näha kinnisvarabuumi märke."Otsest buumi või ülekuumenemist me võime mingis osas näha, aga me ei pea buumi võrdlema 2007. aasta hullumeelsete tippudega," ütles Toompark, kuid lisas, et muretsemiseks ei ole põhjust. Ta märkis vaid, et tarbijatele tuleks sõnad peale lugeda, et nad teeks otsuseid kaalutletult, mõtleks järele ega teeks pimesi. "Üks mis kindel: buum tuleb. Küsimus ongi, et millal ta tuleb," lausus ta.

Arendajate arvates aga tegu ei ole buumiga, vaid täidetakse taas tekkinud nõudlust.

"Siin mingil ajal oli ikkagi selge auk arendamises sees. Arendati vähe, uusi kortereid tekkis turule vähem, kui oli nõudlus, ja nüüd siis teatud määral täidetakse seda nõudluse auku. Ma ei julge küll öelda, et mingi buum on tekkimas. Pigem on see, et vahepeal oli pakkumine väga nõrk, kuid on nüüd hakanud arenema," rääkis Raua 34 kortermaja arendava Endover Kinnisvara tegevjuht Robert Laud. Tema hinnangul on praegu eelisseisus need, kes hakkasid kohe pärast majandussurutise lõppu arendama, sest uute korterite tulekule on kiiresti reageeritud. See omakorda tähendab, et nõudlus on olemas, lihtsalt inimestel ei olnud pikka aega millegi vahel valida.

Loe edasi tänasest Äripäeva paberlehest.

Autor: Kadri Põlendik, Ave Lepik

Hetkel kuum