Pangamiljardärid haibivad taastuvenergiat

Romet Kreek 16. jaanuar 2014, 12:12

Eile kogunesid ÜROsse miljardäridest pankurid, kes soovivad, et taastuvenergiast teha aastas triljoni dollari äri, vahendab Bloomberg.

Kerge see ei ole. Mullu vähenesid üleilmselt investeeringud taastuvenergiasse 12%, 254 miljardile dollarile, kujutades endast haledat varju triljonidollarilisele unelmale.

Eelmine aasta tähistas teist sektori investeeringute langusaastat alates 2011. aasta 318miljardiliselt rekordilt.

Investorite ja kliimapoliitika kõnelejateks on riskifondijuhist miljardär Tom Steyer ja USA endine rahandusminister Robert Rubin, kes soovivad muutusi, et finantsturud suurendaks investeeringuid.

2020. aastaks peab finantseerimine kahekordistuma ja siis kahekordistuma taas 2030. aastaks triljonile dollarile, et vältida üleimset kliima soojenemist enam kui kahe kraadi võrra, teatas eilse konverentsi korraldanud Ceres.

Suur number maalib pildi, mis ei ole kuigi kaunis. Päikeseenergia hind on jätkanud kukkumist, mistõttu teenib taastuvenergiasse investeeritud raha vähem tagasi ja see vähendab investeerimissoovi.

BNEFi juhatuse esimees Michael Liebreich rääkis, et tegelikult on praegu investeerimine puhtasse energiasse lähemal 500 miljardile dollarile. Kuid sellisel juhul on vaja investeerida kaks triljonit dollarit aastas.

Mida siis eile välja pakuti?

Pensionifondid ja teised institutsionaalsed investorid peavad võtma kohustuse investeerida kuni 5% portfellist puhtasse energiasse. Praegu on OECD andmetel nende portfellides "õiges kohas" 1%.

Investorid peavad tümitama rohkem ettevõtteid, kes paiskavad atmosfääri palju CO2.

Võlakirjad ja varadega kaetud väärtpaberid. Mitte kõik investorid ei soovi oma katusele panna päikesepaneele või ei suuda rajada päikeseenergiajaamu.

Pangad võivad luua lihtsad investeerimisinstrumendid, mis annaks väikeinvestoreile ja miljardidollarisile institutsionaalseile investoreile ligipääsu nendele turgudele.

Tesla asutaja Elon Muski SolarCity teatas eile, et kuue kuu jooksul loob ta väikeinvestoreile veebis süsteemi, mis aitab neil rahaliselt osaleda katustele paigaldatavais päikeseenergia investeeringuis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. January 2014, 12:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing