Piret Reiljan • 7 veebruar 2014

Annus loobus hiigelarendusest

Toomas Annuse suurosalusega E.L.L. Kinnisvara lõpetas ootamatult Lasnamäel kaubanduskeskuse Panorama City arenduse.

Otsuse arendusprojekt lõpetada tegid Annus, Tõnu Toomik jt E.L.L. Kinnisvara omanikud Äripäeva andmetel jaanuari teises pooles ehk viimasel hetkel, mil veel sai projektist väljuda. Ettevõtte müügi- ja turundusdirektor Enno Heinla informeeris partnereid otsusest üpris emotsionaalse e-kirja teel. Tema kiri ühele partnerile kandis pealkirja „Panorama City Keskuse projekt lõpetatakse…“.

"Mis tahate nüüd? Mina teile küll kommentaari ei anna," ütles Annus Äripäevale Panorama City't puudutava küsimuse peale. "Las me ikka elame oma elu ise, onju, jah, aitäh," lisas Annus.

Keskust, mida ei tule, pidi Tallinna lauluväljaku lähistele ehitama hakkama börsifirma Merko Ehitus. E.L.L. Kinnisvara kuulub AS Riveritole, kes on ka Merko Ehituse suuraktsionär. Riverito suuromanik on Annus.

Heinla tõi äripartnerile saadetud kirjas välja mitu põhjust, miks projekt lõpetada otsustati: majandusseis Skandinaaviamaades, Tallinna kaubandusturu olukord ja arengud, projekti arenduse käigus toimunud sunnitud avamistähtaja edasilükkamised, mis omakorda mõjutasid partnerite (sh kaasinvestorite ja üürnike) plaane. Samuti sai jaanuarikuu lõpus täis aeg, mis võimaldas üürileandjal (E.L.L. Kinnisvarale kuuluval Panorama City OÜ-l – toim) projektist väljuda, teatas Heinla. Ta jätkas, et kõige selle tõttu kujunes olukord, kus Panorama City ei pidanud võimalikuks projekti arendusega lähiajal jätkata. „Otsustati, et senini sõlmitud üürilepingud lõpetatakse ja veel sõlmimata üürnikega läbirääkimised peatatakse,“ märkis Heinla.

Kirja lõpus muutus Heinla emotsionaalsemaks. Ta kirjutas: „Suur töö sai ära tehtud, ka keskuse projekt on valmis, hulga lepinguid sõlmitud… Kuidas edasi, on hetkel teadmata. Ilmselt sellele kinnistule millalgi siiski midagi kaubandusteemalist ehitatakse… Aga millal, mis mahus ja kelle poolt, selle kohta hetkel otsust pole.“ Heinla vabandas projekti lõpetamise pärast: „Tänud Teile läbirääkimiste eest… Vabandan, et Teie ettevõtte seisukohast aega tühja kulutasime…“

Äripäev kirjutas 2012. aasta mais, et Tallinna lauluväljaku lähistele kerkib hiiglaslik kaubandus- ja meelelahutuskeskus Panorama City ligi 200 kaupluse ja paari tuhande parkimiskohaga. Siis teatas arendaja, et keskus plaanitakse avada kahe aasta pärast ehk tänavu kevadel. Hiljem hakkasid keskuse võimalikud valmimis- ja avamistähtajad üha lükkuma kuni värske lõpetamisteateni.

Projekti maksumuseks märgiti paar aastat tagasi sada miljonit eurot. „Täna saame jagada rõõmusõnumit, et stardipauk keskuse valmimiseks on antud,“ lausus E.L.L. Kinnisvara juhatuse esimees Aldo Dapon toona. Juba siis, pea kaks aastat tagasi oli E.L.L. Kinnisvara tütarfirma Panorama City sõlminud või sõlmimas enam kui 55% üürikokkulepetest. Ankurüürnikuks pidi saama Rimi hüpermarket.

Panorama City kogupind pidi algse info kohaselt ulatuma 77 000 ruutmeetrini. Kaubanduskeskuse arendust pidi rahastama E.L.L. Kinnisvara omavahenditest ja pangalaenuga.

Vaata siit fotosid sellest, milline pidi Panorama City hiigelkeskus hakkama välja nägema.

MIS ON MIS

E.L.L. Kinnisvara

Ettevõte tegeleb pikaajaliste kinnisvarainvesteeringute ja nende juhtimisega.

Kuulub AS Riveritole, kes on ka börsifirma Merko Ehitus suuromanik. Riveritost 65 protsenti kuulub suurärimees Toomas Annusele, 13-protsendine osalus on Tõnu Toomikul. Äripäevale teadaolevalt on Riverito omanike seas ka Viktor Mõisja (9%), Ott Kikkas (otse ja läbi OT Asset OÜ 7%) ja Ülo Metsaotsa sugulased (6%).

E.L.L. Kinnisvara omab 100% Panorama City OÜst, mis tegeles Panorama City kaubanduskeskuse arendamisega. Panorama City’le kuulub hoonestamata kinnistu Tallinna lauluväljaku lähistel asukohaga Juhan Smuuli tee 1/Narva mnt 144/Vana-Kuuli tn 2. Kinnistu pindala on 114 340 ruutmeetrit ja sinna pidi kerkima Panorama City kaubanduskeskus.

E.L.L. Kinnisvara on Balti riikide üks suuremaid kinnisvaraarendusettevõtteid, mis arendab, haldab ja opereerib kaubanduskeskusi, hotelle, äri- ja büroohooneid ning lao- ja tootmishooneid Eestis, Lätis ja Leedus.

Tallinnas kuulub E.L.L. Kinnisvarale osalus Viru Keskuses.

E.L.L. Kinnisvara käive 2012. aastal oli 46,6 miljonit eurot ja kasum 14,9 miljonit eurot.

Allikas: Äripäev

Hetkel kuum