Poliitsahinad: sotsidele neli ministrikohta

Aivar Hundimägi 06. märts 2014, 11:48

Mitmed allikad on Äripäevale kinnitanud, et Reformierakond on otsustanud teha uue valitsusliidu sotsidega ja paigas on ka jõudude vahekord uues valitsuses.

Reformierakond soovib uues valitsuses saada endale sotsidega võrreldes rohkem ministriportfelle. Sotsidele pakutakse alguses kaitseministri, siseministri, haridusministri ja põllumajandusministri portfelle. Regionaalministri ametikoht kaotatakse.

Arvatakse, et kaitseministriks saab Sven Mikser, siseministri ametisse tahab tõusta Andres Anvelt, haridusministriks pakutakse Jevgeni Ossinovskit ning põllumajandusministri portfelli annavad sotsid mõnele nendega liitunud endisele rahvaliitlasele. Sotside n-ö siseringis on vaidluskoht Indrek Saar, kes samuti soovib saada valitsusse. Seetõttu võib ka sotsidele pakutavate ministrikohtade osas tulla Reformierakonnaga vangerdusi.

Reformierakond soovib uues valitsuses saada endale kindlasti majandusministri portfelli, mida nad noolisid juba ka eelmiste koalitsioonikõneluste ajal. Spekuleeritakse, et majandusministriks võib tõusta endine justiitsminister Kristen Michal, keda peetakse Reformierakonnas toimuvate vangerduste väljamõtlejaks ning Siim Kallase n-ö ärarääkijaks. Samas võib Kallas peljata Michali valtisusse toomist Meikari skandaali tõttu.

Reformierakond pole veel pannud paika enda uut meeskonda. Küsitavaks peetakse Jürgen Ligi ja Urmas Paeti jätkamist ministritena. Arvatakse, et Reformierakonnale kuuluvate ministrikohtade mehitamine sõltub eeskätt Siim Kallase otsustest ja laiapõhjalist arutelu sel teemal Reformierakonna sees ei toimu. Väidetavalt on Kallas pidanud oma eelkäija Andrus Ansipi veaks seda, et Ansip andis IRLile liiga palju ministrikohti ja ei arvestanud nende jagamisel mõlema erakonna jõudude vahekorda riigikogus.

Ministriportfellide jaotus on esialgne ja see võib muutuda koalitsioonikõneluste ajal, samuti võib Reformierakond olla valmis tegema portfellide osas sotsidega vangerdusi ehk vahetama näiteks keskkonnaministeeriumi ja põllumajandusministeeriumi juhtimise või kaitseministeeriumi ja välisministeeriumi juhtimise.

Reformierakond on valmis uude koalitsioonilepingusse kirjutama sisse järsu lastetoetuse tõusu. Sellele tuginedes saaksid sotsid enda valijatele põhjendada Reformierakonnaga ühise koalitsiooni moodustamist. Väidetavalt on Reformierakond valmis selle sotsidele olulise lubaduse teostamiseks leidma riigieelarvest täiendavalt 50 miljonit eurot.

Samas on Reformierakond jäik tulumaksumäära langetamise osas ning ei ole nõus sellest ideest enne järgmisi riigikogu valimisi taganema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. March 2014, 11:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing