Kaisa Gabral • 9. aprill 2014 kell 13:16

Muudatus tõstab autode hindu

Kui riigikogus ametiautosid puudutav maksumuudatus läbi läheb, siis võivad Moller Auto Tallinna juhi Keijo Kaasiku sõnul uute autode hinnad tõusta 10%.

"Kui need maksumuudatused riigikogus läbi lähevad ja tõepoolest 1. juulist rakenduvad, siis on uute autode turul toimuvat juba väga raske ennustada," rääkis Kaasik. "Kuid sellisel juhul me kindlasti ei räägi positiivsest arengust, sellisel juhul me räägime uute autode müügiturul langusest minu hinnangul. Lisaks on see paraku viljakas pinnas erinevate nn maksude optimeerimise skeemide tekkeks," sõnas ta.

Rahandusministeerium saatis eelmisel nädalal valitsusse käibemaksuseaduse muutmise eelnõu, millega tahetakse endiselt piirata autodega seotud sisendkäibemaksu tagasimaksmist, nii et ettevõtjaile hüvitataks sellest vaid 50% senise kogusumma asemel. Ministeeriumi teatel on selle peamine põhjus asjaolu, et palju ettevõtjaid teeb tööautodega erasõite ning seetõttu ei ole õigustatud sisendkäibemaksu 100%-line hüvitamine.

Kaasik märkis, et kui seadusemuudatus jõustub 1. juulil, siis ettevõtetel, kes oleksid valmis oma ostuotsuseid kiiresti tegema, ei jää rohkem aega kui kuu-poolteist. "Ma julgen kahelda, et kõik Eesti äriettevõtted nii kiiresti oma otsused ära suudavad teha. Pigem ma usun, et autode finantseeringuid pikendatakse või lükatakse ostuotsus lihtsalt edasi. Suures plaanis tähendab see ju ca 10%-list hinnatõusu uutele autodele ja see on ühe ettevõtte jaoks kindlasti märkimisväärne hinnatõus," seletas autoettevõtte juht.

Eesti Maksumaksjate Liit ja Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon on juba otsustanud saata riigikogule ühispöördumise, sest nende ettepanekuid seaduseelnõu muutmiseks ei ole piisavalt kuulda võetud. Pöördumine on plaanis teha ka valitsusele.

Rahandusministeerium teatas, et uues eelnõus arvestati ettevõtjate esindajate vastukajaga ja seega kaotati piirang, millega oleks sisendkäibemaksu saanud maha arvata kuni 2000 euro ulatuses. "Eelnõu kiitis heaks ka eelmine valitsus ning seda on mitmeid kordi erinevates formaatides huvigruppidega arutatud, muudatuse põhisisu ehk maksuõigluse vastu oli vähe argumente," märkis ministeerium.

Hetkel kuum