Ken Rohelaan • 8. aprill 2014 kell 15:16

Ettevõtjad ei toeta ikka automaksu

Täna majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis kohtunud huvigrupid otsustasid, et saadavad ühise pöördumise riigikogule hiljemalt käesoleva nädala neljapäevaks.

Koosviibimisel leidsid esindusorganisatsioonid, et eelnõu seletuskirja mahtu on suurendatud, kuid tegelikkuses argumendid esindusorganisatsioonide ühistele seisukohatadele ning ettepanekutele on vastatud vaid osaliselt ning ka ettepanekuid ei ole sisuliselt analüüsitud, vahendasid EVEA (Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon) ja EML (Eesti Maksumaksjate Liit) ühises pressiteates.

Organisatsioonid leidsid, et Eesti on kaugenenud oma lihtsast maksusüsteemist ning on asunud looma maksuerisuste rägastikku, mille tulemusena on tekkinud olukord, kus ettevõtjal ja riigil on võimatu saada ülevaadet erinevate maksuseaduste koostoimest.

Kui praegu on ametiautode erakasutamisel ühtsed reeglid nii tulumaksu kui ka käibemaksuga maksutamisel, siis EVEA ja EMLi teatel hakkaksid muudatuste kohaselt erinevad seadused üksteisele vastu töötama.

Esindusorganisatsioonid asusid antud eelnõu osas mitte toetavale seisukohale.

TASUB TEADA

Möödunud aasta detsembris arutasid esindusorganisatsioonid ühiselt rahandusministeeriumist valitsuse istungile saadetud seaduseelnõud, mille kohaselt oleks pidanud ettevõtjad hakkama esitama 1000euroste ostu- ja müügiarvete kohta andmeid otse maksuhaldurile ning autodega seotud sisendilt sisendkäibemaksu mahaarvamist oleks piiratud 50 protsendiga.

Koalitsioonipartnerid on ka 1000euroste arvete eelnõu otse koalitsioonilepingusse kirjutanud. Koalitsioonilepingu punkt 8: "Karmistame võitlust maksupettustega, et mitte anda ebaausatele majandustegevuses osalejatele konkurentsieeliseid. Selleks võtame vastu käibemaksuseaduse muudatused üle 1000euroste tehingute deklareerimise kohta ning loome töötamise registri."

Eelnõu on taas riigikogu rahanduskomisjoni istungil neljapäeval ning sellest ajendatuna on EVEA kokku kutsunud 29 erinevat alaliitu ning esindusorganisatsiooni, et antud seaduse eelnõu osas teha Vabariigi Valitsusele pöördumine.

Allikas: EVEA ja EML

Hetkel kuum