Tallinna Vesi survestab riiki

Rainer Saad 13. mai 2014, 10:08

ASi Tallinna Vesi nõukogu teavitas Eesti riiki, et viimane on kahepoolses investeeringuid puudutavas lepingus kohustusi rikkunud.

Veefirma püüdlused vaidluse osas kokkuleppele jõuda pole kolme aasta jooksul olnud tulemuslikud, seda hoolimata nii kohalike kui Euroopa institutsioonide sekkumisest, seisab börsiteates.

Tallinna Vesi kinnitas, et lepingule alla kirjutanud poolena võttis Eesti riik kohustuse kindlustada lepinguga kaitstud investeeringute aus ja võrdne kohtlemine. Tallinna Vesi nõuab Eestilt lepinguga võetud kohustuste täitmist. Juhul, kui riigil ei ole võimalik või riik ei soovi neid kohustusi täita, jätab veefirma endale õiguse alustada rahvusvahelist arbitraažimenetlust Eesti riigi vastu lepingus kokku lepitud tingimustel.

Arbitraažimenetluse alustamise korral esitab Tallinna Vesi riigi vastu nõude summas üle 90 miljoni euro kogu 2020. aastal lõppeva lepinguperioodi jooksul tekitatava kahju hüvitamiseks. Summa sisaldab üle 50 miljoni euro kahjusid, mis on juba tekitatud keeldudes kinnitamast tariifitõuse aastatel 2011-13 ning selle jätkuv mõju aastail 2014-20.

Tallinna Vesi esitas veebruari keskpaigas riigile ultimaatumi: kas 17,1protsendiline kumulatiivne vee hinnatõus või üle 50 miljoni euro suurune kompensatsioon.

Vastavalt lepingule viiakse arbitraažimenetlus läbi rahvusvahelise investeeringualaste vaidluste lahendamise keskuse vahendusel, mis on osa Maailmapangast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2014, 07:54
Otsi:

Ava täpsem otsing