Maailmapank: toiduhinnad tõusid järsult

Mait Kraun 30. mai 2014, 23:18

Toiduhinnad tõusid maailmaturul selles kvartalis esimest korda pärast tipu saavutamist 2012. aasta augustis. Peamisteks põhjusteks on Hiina suurenev nõudlus, USAs olev põud ja Ukraina kriis.

Maailmapanga sõnul on rahvusvaheliselt kaubeldavate toitude hinnad tõusnud järsult 4 protsenti. Kõige rohkem tõusid maailmaturul nisu ja maisi hinnad, vastavalt 18 ja 12 protsenti, vahendab Yahoo Finance.

„Kasvav mure ilmastiku pärast ning suurenev impordinõudlus seletavad toiduhindade tõusu. Välja ei saa jätta ka Ukraina kriisi mõju,“ seisis Maailmapanga raportis.

Ukraina maisi hinnad tõusid riigis 73 protsenti. Ukraina on maisi ekspordilt maailmas 3. riik, arvatavasti avaldas kodune hinnatõus ka maailmaturu hindadele suurt mõju.

Majanduslike ja poliitiliste pingete all vaevlevas Argentinas tõusid nisu hinnad aastatagusega võrreldes lausa 70 protsenti. Suhkru hind tõusis maailmaturul 13 protsenti.

Siiski ei tõusnud kõigi toitude hinnad, näiteks riisi hind langes maailmaturul 12 protsenti.

Eksperdid on mures, et hinnatõus tekitab toidu puudust arengumaades. Samuti võivad kallinevad toiduhinnad luua maailma eri piirkondades pinnase rahutuste tekkeks.

Erinevate hinnangute järgi tulevad inimesed massides tänavatele kui toidu aastane hinnatõus ületab 40 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2014, 23:18
Otsi:

Ava täpsem otsing