Mertsina: koos kasumitega on kasvanud ka tootlikkus

04. juuni 2014, 15:23

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnulon ettevõtete kogukasumi kasv teist kvartalit tugev olnud ja ja koos kasumite on viimastel kvartalitelparanenud ka tööjõu tootlikkus.

Järgneb Tõnu Mertsina kommentaar:

Ettevõtete sektori kogukasumi kasv sai  uue hoo sisse juba möödunud aasta viimasel kvartalil, kui ettevõtted suutsid koos müügitulu kasvu aeglustumisega oma kulude kasvu kiiremini kohandada. Ka käesoleva aasta esimese kvartali kasumite 10% kasvu taga on see, et ettevõtted on oma kulusid vähendanud müügitulu langusest kiiremini (müügitulu vähenes üle 2%). Lisaks ettevõttesisestele ümberkorraldustele aitab kulusid madalamal hoida imporditud sisendite tugev hinnalangus. Eesti ettevõtted kasutavad oma vahetarbimises imporditud sisendeid enam kui 60% ulatuses.

Kuigi palgakasv on olnud kiire, on töötajate arvu kasv tugevasti aeglustunud, mis on omakorda toonud allapoole ettevõtete tööjõukulude kasvu. Samas on tööjõukulude osakaal ettevõtete sektori kogukuludes veidi kasvanud, mis omakorda piirab kasumite tõusu. Koos kasumitega on viimastel kvartalitel paranenud ka ettevõtete lisandväärtuse nominaalkasv. Kuna töötajate arvu kasv on samal ajal tublisti aeglustunud, on see parandanud ettevõtete tööjõu tootlikkust. Juba eelmise aasta viimasel kvartalil jõudis tootlikkuse kasv tööjõukulu kasvule järele (isegi ületades seda) ning ka selle aasta esimesel kvartalil kasvas tootlikkus tööjõukuludega ligikaudu samas tempos. See on hinnapõhisele konkurentsivõimele pigem positiivne. 

Meie hinnangul on ka lähematel kvartalitel palga nominaalkasv tugev, kuid tööhõive kasvu aeglustumine pidurdab ettevõtete tööjõukulude kasvu. Kuigi välisnõudlus on nõrk, seda eriti Soomes ja Venemaal, on meie kaubanduspartnerite majanduskasv kosumas, mis peaks andma tasapisi rohkem võimalusi eksportimiseks ning käibe kasvatamiseks. Kuigi selle aasta esimesel kvartalil kaupade eksport Venemaale kasvas, võib meie idanaabri nõrgenev majandus hakata negatiivset mõju avaldama alles mõne aja pärast. Samas tuleb arvestada, et ligikaudu pool ekspordist Venemaale on reeksport, millel on Eesti majandusele väiksem mõju. Kodumaine turg pakub lähiajal kindlamat kasvuvõimalust sisekaubandusele ning mitmetele teenustega tegelevatele aladele. Väga oluline on, et ettevõtted jätkaksid oma kulude kohandamist vastavalt müügitulu muutusele, mis aitab kasumeid hoida.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2014, 15:23

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing