Raha on taas leidnud arenevad turud

Rainer Saad 04. juuni 2014, 18:07

Pärast suuri kahjumeid on investorid taas arenevatele turgudele tagasi tulnud, kuna viimase kahe kuu jooksul on sinna voolanud märkimisväärne hulk raha.

Arenevatele turgudele keskendunud fondid said aprillis ja mais kokku 13,2 miljardit dollarit uusi investeeringuid. See on suurim kahekuine investeeringute kasv pärast möödunud aasta veebruari ja märtsi ning tuleb pärast kümmet järjestikulist raha väljavoolu kuud, kui investorite kahjumid ulatusid kuni 30 protsendini. See on tekitamas aimduse, et halvemad ajad arenevatel turgudel on möödas ning investorite huvi on tagasi tulnud.

Eriti halvasti on läinud viimase poole aasta jooksul riikidel mis kuuluvad Morgan Staney poolt nimetatud "haprasse viisikusse" ehk Brasiilia, Indoneesia, Lõuna-Aafrika, India ja Türgi, mille valuutad on dollari ja euro vastu järske languseid teinud. Hapra viisiku hädadeks on olnud kõrge inflatsioon, nõrk majanduskasv, suur eelarvedefitsiit ning mõnedel juhtudel ka tihe seotus aeglustuva Hiina majandusega.

Probleem ulatub möödunud aastasse. Arenevate turgude probleemid said alguse eelmise aasta mais, kui endine Föderaalreservi juht Ben Bernanke teatas, et keskpank hakkab enda võlakirjade ostmise programmi mahtu vähendama. Ameerika Ühendriigid on finantskriisi järgselt majanduse elavdamiseks ostnud triljonite dollarite eest valitsuse võlakirju ning viinud intressimäärad nulli lähedale. Investoreid on pannud see tootlust otsima aga arenevatelt turgudelt ning seetõttu on aastate jooksul miljardeid dollareid voolanud sellistesse piirkondadesse nagu Brasiilia, Hiina, Venemaa, India, Lõuna-Aafrika ja Türgi. Viimastel aastatel on olnud need kapitalimagnetid kiireima majanduskasvuga piirkondi maailmas. Pärast Bernanke teadaannet lahkus eelmisel aastal arenevatelt turgudel üle 100 miljardi dollari.

Vaatamata kapitali raskustele, on ühed parimad aktsiaturud maailmas sel aastal olnud just hapra viisiku turud. Näiteks India börs on sel aastal tõusnud 19%, Indoneesia börs 17% ning Brasiilia börs kahe kuuga ligi 16%. Vene börs tõusis eelmisel kuul 14%, kuid alates veebruari keskpaigast, kui pinged Ukrainaga suurenesid, on see siiski 3% miinuses.

Investoreid huvitab eelkõige tootlus. Mai lõpus tõusis MSCI arenevate turgude indeks kõrgeima tasemeni pärast eelmise aasta oktoobrit. Aasta algusega võrreldes on indeks tõusnud 3,5%. Lisaks aktsiatele, on investorites tekitanud huvi ka arenevate riikide võlakirjad, mille hinnad aasta alguses langesid. Briti panga Barclaysi arenevate turgude dollarites arvestatud võlakirjade indeks on sel aastal tõusnud 6%.

1,4 miljardit dollarit haldava Income Partners Asset Managementi portfellihaldur Suvir Mukhi ütles Wall Street Journalile, et investorid otsivad tootlust ning nende fond on sel aastal ostnud juurde Hiina ja India valuutades emiteeritud võlakirju.

Investorite nõudlus tootluse järele on ka USA rämpsvõlakirjade hinnad kõrgele ajanud ning see on langetanud keskmise tootluse rekordmadala 5 protsendini. 46 miljardit dollarit haldava investeerimisfirma Brandywine Global Investment Managementi portfellihaldur Gary Herbert ütles, et USA rämpsvõlakirjade tootlused on äärmiselt moonutatud. "Võimalused arenevatel turgudel on seevastu väga atraktiivsed," lisas ta.

USAs, Euroopas nõrgem majanduskasv. Paanikat on arenevatelt turgudel vähendanud ka USA ja Euroopa oodatus nõrgem majanduskasv. See tähendab, et Ameerika ja euroala ei vähenda enda stiimulmeetmeid nii kiiresti, kui varem arvati. Praegu ostab USA keskpank igakuiselt 45 miljardi dollari eest võlakirju. Alates detsembrist on see number vähenenud 40 miljardi dollari võrra.

Euroala majanduskasv oli esimeses kvartalis oodatust nõrgem ning langev inflatsioon võib Euroopa Keskpanka sundida langetama praegust baasintressi, mis püsib rekordmadalal 0,25 protsendil. Lisaks arvavad mõned analüütikud, et EKP võib kasutusele võtta sarnase rahatrüki poliitika nagu USA keskpank ja Jaapani keskpank seda teinud on.

Halvim hetk möödas? Investeerimisfirma Aberdeen Asset Managementi fondijuht Hugh Young ütles Financial Timesile, et pärast eelmise aasta suuri kaotusi, on investoritele halvim hetk arenevatelt turgudelt möödas. "Arenevate turgude aktsiaturud on ümber nurga pööranud," ütles Young, kelle sõnul säilitasid nad kriitilistel hetkedel külma närvi ning müümise asemel ostsid suurte ettevõtete aktsiaid hoopis juurde. Praegu on investeeringud hakanud juba kasumit tooma. 

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. June 2014, 09:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing