Euroopa Keskpank tegi ajalugu

Romet Kreek 05. juuni 2014, 14:48

Euroopa Keskpank otsustas neljapäeval, et neil raha hoiustavad pangad peavad selle tegevuse eest peale maksma.

Hoiuste intressimäär alandati nullilt protsendilt -0,1 protsendile. Laenude baasintressimäära kärbiti 0,1 protsendipunkti võrra, 0,15 protsendile.

Negatiivne hoiuseintressimäär jõustub 11. juunist. Otsused vastasid analüütikute ootustele.

Euroopa Keskpank kärpis hoiuseintressimäära alla 0% taseme ja teatab täna teistest meetmetest, püüdes võidelda maailma suuruselt teises majanduses deflatsiooniohu vastu.

Euroopa keskpanga juht Mario Draghi kärpis intressimäära nullilt miinus 0,1% tasemele. Sellega on Euroopa Keskpank maailma esimene suur keskpank, kes kehtestas hoiustele negatiivse intressimäära. Pankadele antava laenuintressimäära kärbiti 0,25 protsendilt 0,15 protsendile.

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi rääkis pressikonverentsil, et keskpank hakkab ostma lihtsaid ja läbipaistvaid erasektori võlakirju, mis on tagatud mittefinantssektori varadega. Keskpank soovib luua turgu väikese ja keskmise suurusega ettevõtete laenudega tagatud võlakirjadele. Sellistes ettevõtetes töötab  70% Euroopa Liidu erasektoris hõivatud töötajatest.

„Nad peavad midagi tegema, et vastata madalale inflatsioonile,“ ütles Nomura Internationali vanemanalüütik Nick Matthews Bloombergile. „Investorid eeldavad, et keskpank jätab võimalikuks täiendavad ebatavalised rahapoliitlised meetmed nagu ülilõtv rahapoliitika.“

„See ei aita kaasa funktsioneeriva rahaturu väljavaatele, kuna pankadele ei kompneseerita enam riske, mida nad võtavad,“ ütles Credit Agricole CIB võlakirjastrateeg Orlando Green Bloombergile. Tema sõnul on mõisltik langetada laenude baasintressimäära ja säilitada hoiuseintressimäär null protsendil.

„Kui Euroopa keskpank kärbib hoiuse intressimäära, siis võetakse sellega pankadelt oluline kasumi teenimise allikas,“ ütles Daiwa Capital marketsi analüütik Tobias Blattner. „Sedasi tehes küll Euroopa keskpank innustab panku laenama reaalmajandusse, kuid seda on raske teha, kui puudub krediidinõudlus."

Pärast otsust kukkus euro USA dollari vastu nelja kuu madalamale tasemele.  Euro kukkus 0,3%, 1,3562 dollarile.

Otsused olid analüütikutele vastuvõetavad. 60 Bloombergi poolt küsitletud analüütikust ootas baasintressimäära langetamist 58. 21 analüütikut eeldas intressimäära langetamist 0,15 protsendile ja 34 analüütikut 0,10 protsendile. Kolm analüütikut ootas veelgi suuremat intressikärbet.

Enamik analüütikuid uskus negatiivse hoiuseintressimäära kehtestamist, mis muudaks Euroopa Keskpanga esimeseks suureks keskpangaks, kes seda teeb. 50 analüütikust 32 ootas, et hoiuseintressimäär kärbitakse tasemele -0,1% ja 12 prognoosis uueks hoiuseintresismääraks -0,15%. Vaid kuus analüütikut arvas, et hoiuseintressimäär jääb nulli.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. June 2014, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing