Fixus Trade sihib uusi turge

Äripäeva Gaselli TOPis 30. koha saanud tihendite tootja Fixus Trade OÜ on paari aastaga kasumit kasvatanud üle viiekümne korra ja ettevõtte tooted on leidnud tee kaugele Aasiassegi.

2009. aasta detsembris loodud Eesti kapitalil põhinev Fixus Trade alustas tihendite tootmise, töötlemise ja müügiga 2010. aasta märtsis. Firma asutajatele kuulus varem samalaadne ettevõte Fixus TN, mille 2006. aastal ostis rahvusvaheline suurettevõte.

“Kuna sellised suurkontsernid muudavad aeg-ajalt oma ärilisi kontseptsioone ja jagavad tootmisüksusi erinevate riikide vahel, siis mingil põhjusel huvi tootmiseks ja selle arendamiseks Eestis kadus ning tootmisüksus suleti. Omades know-how’d antud vallas, nägime võimalust ja ka vajadust taasasutada sarnane tootmisettevõte, uue nimega Fixus Trade OÜ,” selgitas ettevõtte juhatuse liige ja müügijuht Rainer Reim, kellega koos on juhatuses veel osanikud Jüri Reim ja Aare Holm.

Kvaliteet ja professionaalsus tõid kasvu. Senise rohkem kui nelja-aastase tegutsemise jooksul on firma jätkuvalt ja eesmärgikindlalt kasvanud nii töötajate arvu, tootmismahtude kui ka klientuuri poolest.

“Esimesel aastal oli prioriteediks firma käimasaamine, mingeid suuri numbreid ei osanud siis ennustada, aga olime kindlad, et kui saame kõik toimima, siis tasub see ennast aja jooksul ära,” rääkis Reim. 2011. aastal kasvas käive võrreldes esimese tegutsemisaastaga üle 2,5 korra. Edasine kasvutempo on olnud mõnevõrra rahulikum, ent võrreldes 2010. aastaga lõpetati mullu juba enam kui neljakordse käibega.

Tootmismahtude kasvule on Reimi sõnul eelkõige kaasa aidanud tehnopargi arendamine ja ajakohastamine, maksimaalselt kvaliteetse toorme hankimine ning töötajate professionaalsus ja pühendumus. 2012. aastal soetas Fixus Trade EASi alustava ettevõtja stardi- ja kasvutoetuse toel uue lõikepingi.

Klientide vajadused juhivad tootearendust. Gaselli TOPis vaadeldud aastatel 2010-2012 kasvas Fixus Trade’i käive 3,3 ja kasum ligi 53 korda. Reimi sõnul on iga müügitulu ja kasumi kasvu taga kahtlemata aktiivne müügitegevus, mis neil aastatel tõi endaga kaasa olulise hüppe nii ekspordi- kui ka koduturul. Tootmine toimis, töötajaid tuli juurde, oli tekkinud püsiklientuur, ekspordi mahud aina kasvasid. “Müügitulu suurenemise tähtsaks teguriks on ka kvaliteetse kauba tuntuse kasv – hea toode müüb end ise. Lisaväärtust annab kiire eritellimuste täitmine ja operatiivne tarne,” loetles Reim edu saavutamise komponente.

Fixus Trade'i põhitoodanguks on erinevatest elastsetest materjalidest (rahva keeli kummist) valmistatavad nii liimuvad kui ka liimita tihenduslindid ja tihendid ning kahepoolse liimiga teibid. Toodangu toormaterjalid pärinevad Euroopa tootjatelt.

Toodang on suunatud eelkõige erineva valdkonna tööstusettevõtetele, sealhulgas ehitus-, elektroonika- ja autotööstuses. “Päris kõiki kasutusvaldkondi ei tea me ilmselt isegi, sest kõigi klientide käest sellekohast teavet ja tagasisidet me alati ei saagi. Klientuuri vajaduste kasvuga koos areneb järjepidevalt edasi toodete nomenklatuur. Samas on nii mõnigi toode jõudnud turule iseenda heast ideest,” märkis Reim.

Esimesel tegutsemisaastal oli tema sõnul peamiseks väljakutseks tegevuse organiseerimine, klientide leidmine ja püsimajäämine – nagu igal noorel ettevõttel. Sellega sai Fixus Trade Reimi sõnul edukalt hakkama. Järgnevate aastate jooksul on ettevõte pürginud arvestatavaks tegijaks tihendusmaterjalide turul, kellega lisaks klientidele arvestavad ka kõik konkurendid. “Globaliseeruvas maailmas konkurentsivaba olukorda praktiliselt ei ole olemas ja kui juba konkurents on, siis on see alati tihe,” lausus ta.

Plaanid laieneda ida suunas. Aastate jooksul on pidevalt kasvanud Fixus Trade’i eksport ja selle osakaal käibest. Peamine ekspordipiirkond on Põhjamaad, ent koostöös partnerite ja klientidega jõuab ettevõtte toodang Euroopa läänepoolsest servast kuni Aasia idapiirini. Reimi sõnul moodustab eksport lõviosa ettevõtte toodangust. “Kindlasti jagub meil ambitsiooni eksporttegevust veelgi laiendada ja selle nimel tegutseme praegugi. Perspektiivis on hetkel Venemaa, ent sinna sisenemine on palju keerukam kui näiteks Põhjamaadesse, seda nii ärikultuuriliselt kui ka hetke poliitilise olukorra pärast,” avaldas Reim. Ta kinnitas, et ettevõtte senine areng ja edasised plaanid tõotavad kasvu jätkumist nii sel kui ka järgnevatel aastatel. “Sellele aitab kaasa nii uute eksporditurgude leidmine kui ka Eesti klientuuri järkjärguline kasv.”

Fixus Trade’is töötab täna kaheksa inimest, kuid Reim loodab, et see arv tulevikus suureneb. “Kui palju, seda näitab aeg. Peame ju meiegi arvestama hetkeolukorraga mõneti jahenevas majanduskeskkonnas. Kindlasti soovime anda oma väikese panuse Eesti tööhõivesse, kasvada ja luua seeläbi uusi töökohti,” kinnitas ta.

MIS ON MISFixus Trade OÜ- Toodab, töötleb ja müüb tihendeid- Asutatud: 2009- Omanikud: Aare Holm, Jüri Reim, Rainer Reim- Töötajaid: 8

Artikkel ilmub 4. juuli Äripäeva kuukirjas Tööstus. Lisaks saab lugeda, kuidas elab Sindi tööstus ja kuidas eestlased teevad revolutsiooni purjepaatide tööstuses.

Hetkel kuum