25. august 2014 kell 15:03

Palm IRLi plaanist: leem on lahja

Kuivõrd üldine leem, mida maksude läbi ümber jagada, on lihtsalt lahja, siis eelneva valguses on mõistlik toetada proportsionaalselt rohkem toimetuleku piiri lähedal olevaid majapidamisi.

IRLi idee siduda maksuvaba tulu sissetulekuga väärib Palmi hinnangul küll kaalumist, kuid on liiga järsk. „Maksuvaba miinimumi hüppeline tõstmine 500 eurole pole kindlasti reaalne arvestades, et 2014. aasta esimeses kvartalis oli mediaanpalk ligi 690 eurot kuus. Keskmise brutokuupalga ja mediaanpalga pea 30 protsendine erinevus peegeldab seda, et enamusel on keskmine palk unistuseks,“ selgitas Palm.

Maksuvaba miinimumi järk-järguline tõstmine ei muuda tema hinnangul maksusüsteemi keerukaks ega ohusta eelarve tasakaalu. „Sellised maksupoliitilised sammud peaksid olema osa pikaajalisest eelarve strateegiast ning planeerimisest, mitte ajutise populaarsuse võitmise meede,“ sõnas Palm. „Moonutuste ärahoidmiseks ja maksusüsteemi efektiivsuse tagamiseks ei tasu teha erandeid, seega maksuvaba miinimum võiks endiselt kehtida kõigile ühesuguselt. Kõrgemapalgalised võidaksid antud sammust proportsionaalselt vähem, mis on tänases keerulises majandusolukorras solidaarne.“

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum