Rannar Vassiljev: õudusjuttudel puudus tõepõhi

1321-aripaev 01. september 2014, 17:45

Rahanduskomisjonis oli täna tähelepanu keskmes tuleva aasta majandusprognoos, mis on aluseks riigieelarve koostamisele. Valitsus annab järgmise aasta eelarve eelnõu riigikogule üle septembri lõpus.

Rahanduskomisjoni esimees ja sotsiaaldemokraat Rannar Vassiljev tõi esile tuleval aastal raskesti prognoositavaid tegureid. „Majanduse tuleviku prognoosimisel on hetkel mitmeid riskifaktoreid, mis eeldab läbimõeldud eelarve koostamist. Samas võime täna tõdeda, et uue koalitsiooni kevadel vastuvõetud otsused parandavad järgmise aasta eelarve positsiooni, mistõttu saab seda koostada struktuurse ülejäägiga. Kevadistel õudusjuttudel vastutustundetust poliitikast puudus tõepõhi," ütles Vassiljev. 

Rahanduskomisjoni aseesimehe ja IRLi liikme Sven Sesteri hinnangul kinnitab rahandusministeeriumi suvine majandusprognoos, et eelarve nominaalse tasakaalu saavutamine lükkub edasi vähemalt aasta.

„Täna avaldatud majandusprognoosi numbrite ja valitsuse kulutasemete juures ei saavutata nominaalset eelarvetasakaalu enne 2016. aastat. See tähendab, et eelmise valitsuse eesmärk jõuda 2015. aastal nominaalselt tasakaalu jääb täitmata. Reaalsuses tähendab see vähemalt aasta täiendavat ülekulutamist ning kulukatte otsimist reservidest,“ ütles Sester.  

Rahandusministeeriumi esindajad selgitasid, et prognoosi kohaselt kasvab Eesti majandus tänavu 0,5 protsenti ja 2015. aastal 2,5 protsenti. Majanduskasvu toetab ennekõike sisetarbimine. Ekspordi kasv hakkab selle aasta teisel poolel kiirenema, kuid import kasvab ekspordist kiiremini. Ministeeriumi hinnangul on kolmel järgmisel aastal ekspordi kasvu kiirenemine, samal ajal on ka tugev sisenõudlus. Aastaks 2016 on oodata majanduskasvu kiirenemist 3,5 protsendini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    01. September 2014, 17:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing