Kes on Alibaba värsked miljardärid?

Birjo Must 19. september 2014, 11:16

Alibaba aktsiate esmakordne avalik pakkumine teeb kahest firma asutajast momentaalselt miljardärid. Teised juhtivtöötajad aga huvitaval kombel märkimisväärselt ei rikastu.

Vastavalt ametlikele andmetele on Alibaba asutajale ja juhile Jack Male kuuluva 206,1 miljoni aktsia väärtus 13,6-14 miljardit dollarit. Isegi kui Ma teeb IPO käigus rahaks enam kui 850 miljoni dollari väärtuses aktsiaid, siis on talle kuuluva osaluse väärtus ikkagi suurem kui näiteks Rupert Murdochi vara puhasväärtus, kirjutab CNBC.

Suuruselt teise rahavoolu osaliseks saab firma asepresident Joseph Tsai. Tema 83,5 miljoni aktsia väärtus on 5,5-5,68 miljardit dollarit ning ta kavatseb müüa umbes 300 miljoni dollari väärtuses aktsiaid.

Raha firmas laiali ei jaotata. Peale Ma ja Tsai rohkem firma juhtkonna liikmeid miljardäriks ei paista saavat. Ametlike andmete kohaselt kuulub ülejäänud 10 juhtivtöötajale kokku 52,3 miljonit aktsiat, mis moodustab umbes 2% ettevõttest.

See on üllatav nähtus, kuna tegemist on suurima IPOga kogu ajaloos. Näiteks omasid Facebooki 11 juhtivtöötajat peale Mark Zukerbergi 13% firmast ja nii mõnestki sai miljardär.

Samas võivad näiteks mõne Alibaba suurima omaniku nagu Yahoo ja Softbanki aktsionärid saada momentaalselt rikkaks. Masayoshi Sonile kuulub umbes 20% Softbankist, mis omab 34% Alibabast, ning tema vara väärtus suureneb IPOga teoreetiliselt 10 miljardi dollari võrra.

Ma kavatseb raha annetada. Mida kavatseb aga Ma oma rahaga peale hakata? Tõenäoliselt annab ta suurema osa lihtsalt ära. Ühes mõni aasta tagasi tehtud intervjuus mainis Ma, et kõik, mis ületab 100 miljonit dollarit, on ühiskonnale kuuluv raha.

„Ma pole kunagi mõelnud, et mulle kuuluv raha on minu oma. See kuulub ühiskonnale,“ sõnas ta toona.

„Kuis sul on mõni miljon, oled rikas mees. Meil on 10-20 miljonit dollarit ja see on kapital. Üle 100 miljoni dollari on aga juba ühiskondlik ressurss. Selle annab sulle ühiskond ja ütleb, et teie mehed juhtige seda,“ rääkis Ma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. September 2014, 08:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing