24. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Energialiit? Oleks juba aeg!

Gaasitüli Venemaa ja Ukraina vahel näitab kõige selgemini, et Euroopa peab tegutsema ühtselt ning vähendama oma sõltuvust välistest energiatarnijatest. Seetõttu vahendab ka Ukraina ja Venemaa gaasiläbirääkimisi Berliinis just Euroopa Liit, mitte mõni selle liikmesriikidest.

Euroopa energialiidu idee muidugi sellega ei piirdu. See läheb kaugemale kui julgeolekukaalutlused ja vormiline kooskõlastamine. Energialiit on uus mõtteviis, mille ellu­viimiseks tuleb maha raputada mõned iganenud kombed ning omaks võtta uus koostöövaim, mis lubaks ühel ajal tegeleda kõigi energiasse puutuvate küsimustega, olgu need siis kliima, konkurentsi või tööhõive valdkonnas.

Esikohal solidaarsus. Tähtsaim on saavutada solidaarsus ja usaldus liikmesriikide vahel. Valitsused peaksid kehtestama ühise korra, kuidas eriolukordadele reageerida ja kriisidele üheskoos vastu astuda.

Teiseks on oluline sisuline kooskõlastamine. Iga riik otsustab mõistagi ise, milliseid energiaallikaid kasutada. Energialiit tähendaks aga seda, et ükski valitsus ei esita oma parlamendile eelnõu riigi energiasüsteemi radikaalseks muutmiseks enne, kui ta on uurinud, millised oleksid muudatuste tagajärjed partnerite jaoks. Samuti on oluline hoida partnereid kursis uuenduste elluviimisega. Selline kooskõlastamine ­aitaks vältida katkestusi ja suurendaks julgeolekut.

Kolmandaks tuleb tagada investorite jaoks järjepidevus ja turvalisus ning selleks peaksid valitsused praegusest tunduvalt enam kooskõlastama oma investeerimiskavu ja -tingimusi. Hästitoimiva energiasüsteemi jaoks on läbimõeldud, turvaline ja tugev üleeuroopaline taristu võtmetähtsusega.

Neljandaks tuleb eesmärgiks seada tõeliselt ühtne energiaturg. Valitsused peavad lõpetama turu moonutamise kunstlike meetmetega, millega kaitstakse oma riigi turgu või ettevõtteid. Samuti peavad riigid looma parimad võimalikud investeerimistingimused, seistes samal ajal haavatavate tarbijarühmade huvide eest.

Energiaküsimused veel tähtsamad. Viiendaks peab EL kõnelema ühel häälel. Naaberriikidega suuri energialepinguid sõlmides tuleb läbirääkimisi pidada koos – nagu oleme ammu teinud rahvusvahelistel kaubandusläbirääkimistel. Energiaküsimused ei ole millegi poolest erinevad. Vastupidi – need on veel tähtsamad. Kurvaks näiteks on liikmesriikide võimetus jõuda kokkuleppele South Streami gaasijuhtme ehitamise üle. Vaja oleks üleeuroopalist arutelu, mis viiks konsensuseni, mille tulemusel antakse Euroopa Komisjonile volitused pidada läbirääkimisi ELi kui terviku nimel. Muul viisil ei ole parima tulemuse saavutamine võimalik.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt