Eliisa Matsalu • 9. oktoober 2014
Jaga lugu:

VKG: Leebemad nõuded laseks teha kallimaid tooteid

VKG juhatuse esimees Priit Rohumaa ütles, et keskkonnaministeeriumi panus Euroopa Liidu direktiivis on olnud väga suur.
VKG juhatuse esimees Priit Rohumaa ütles, et keskkonnaministeeriumi panus Euroopa Liidu direktiivis on olnud väga suur.  Foto: Meeli Küttim

Praegune kütusekvaliteedi direktiiv on jabur, ütles Viru Keemia Grupi juhatuse esimehe Priit Rohumaa. Kui vastu võetaks leebem versioon sellest, tooks see tema sõnul kasu kogu riigile.

Kanada tugeva lobitöö tõttu on Euroopa Liit leevendamas kütusekvaliteedi direktiivi rakendusakti, mis mõjutab positiivselt ka Eestis toodetud põlevkiviõli väljavaateid Euroopa turul.

Rohumaa ütles, et keskkonnaministeeriumi panus Euroopa Liidu direktiivis on olnud väga suur. Kui kütusekvaliteedi direktiivi rakendusakti leevendataks, avaks see Rohumaa sõnul eelkõige suure võimaluse kodumaist põlevkivimootorikütust toota.

Samuti võimaldaks see Eestil pikas perspektiivis teha põlevkivist kallimaid tooteid, millest on kasu kogu riigile. „See on nii kodumaisele julgeolekule kui ka üldse põlevkivi keskkondlikule jalajäljele väga suur otsus,“ märkis Rohumaa, lisades, et praegu on siiski veel vara hõisata – enne lõplikku otsustamist on veel mitu kuud aega rakendusakti üle vaielda.

Suurim eripära tuleks Rohumaa sõnul sellest, et senimaani tuli diislit eksportida teistest riikidest. See tähendab, et kohalikke kütuseid tuli mujale viia ja mujalt tuli teisi kütuseid siia tuua. „See on logistiliselt jabur ja suurendab jalajälge,“ ütles Rohumaa.

Elektrienergeetikalt kütuseenergeetikale liikudes saaks Rohumaa sõnul teha põlevkivi väärtusahelat palju efektiivsemaks ja vähendada keskkonnakoormust. „See oli ka keskkonnaministeeriumi suurim võitlus ja see võimaldaks põlevkivisektorit kaasajastada,“ märkis ta.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt