Sirje Rank • 12. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Suurimad saastajad USA ja Hiina kärbivad heitmeid

Tehas Hiinas.  Foto: Scanpix/Reuters

Maailma suurimad kliima soojenemist põhjustavate kasvuhoonegaaside tekitajad USA ja Hiina teatasid tuleval aastal toimuvate globaalsete kliimakõneluste eel plaanist heitmeid vähendada.

Hiina jaoks on USA presidendi Barack Obama ja Hiina presidendi Xi Jinpingi kohtumisel avalikustatud plaan üldse esimene kord heitmeid piirata, vahendab agentuur Bloomberg.

Nii sekundeerivad USA ja Hiina Euroopa Liidu sel sügisel kokku lepitud plaanidele heitmete vähendamiseks, mis peaks kaasa aitama tuleval aastal Pariisis uue kliimaleppe sõlmimisele.  

„See on suur teetähis USA ja Hiina suhetes,“ ütles Obama presidentide ühisel pressikonverentsil. USA ja Hiina kokku emiteerivad enam kui kolmandiku kliima soojenemist põhjustavatest kasvuhoonegaasidest. Obama sõnul on sel põhjusel USAl ja Hiinal eriline vastutus, et aidata võitlust kliima soojenemisega edasi.

Obama seadis USA jaoks uueks eesmärgiks vähendada heitmeid 26-28% 2005. aaasta tasemest aastaks 2025. USA praegune siht on vähendada heitmeid aastaks 2020 17% võrra 2005. a tasemest.

Xi seadis eesmärgiks, et aastaks 2030 hakkab ka Hiina heitmeid piirama, mis seni on aasta aastalt järjest kasvanud. Hiina on maailma suurim kliima soojenemist põhjustavate kasvuhoonegaaside emiteerija. Hiina võttis ühtlasi eesmärgi suurendada mittefossiilsete energiaallikate osas energia tootmises aastaks 2030 ca 20%-le. 

„See on kriitilise tähtsusega,“ kommenteeris tehingut Martijn Wilder, Baker & McKenzie globaalsete keskkonnaturgude juht. „Tegemist on suurte emiteerijatega ja need on väga agressiivsed eesmärgid.“

Ühelgi teisel riigil ei ole globaalsetele kliimasihtidele suuremat mõju kui neil kahel.

Tegemist on kahe suurima majandusruumiga, mis määravad, kuidas turg investeerib. Samuti on nii USA kui Hiina olnud globaalsetel kliimakõneluste ajaloos kaks kõige keerulisemat osalejat.

„See, et nad tulevad välja ja teatavad, et on valmis tegema suuri kärpeid, on mõjus signaal ülejäänud maailmale,“ ütles Wilder. 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt