Mait Kraun • 28. november 2014
Jaga lugu:

DNA struktuuri avastaja müüb oma Nobeli preemia

James Watson.
James Watson.   Foto: Bloomberg

Bioloog James Watson, kes heideti teadusringkondades pärast IQ ja rassi seostamist kõrvale, müüb oma 1962. aastal DNA struktuuri avastamise eest saadud Nobeli preemia maha.

Hinnanguliselt võib neljapäeval oksjonile minev Nobeli preemia hind ulatuda 3,5 miljoni dollarini.  Lähtehind on oksjonil 2,5 miljonit dollarit.

Watson ütles Financial Times'ile, et temast on saanud pärast 2007. aastal tehtud kommentaare IQ kohta „ebaisik“. „Keegi väga ei tunnista, et ma enam eksisteerin,“ ütles bioloog.

Watson pälvis Nobeli preemia 1962. aastal DNA struktuuri kaksikheeliksi avastamise eest. 2007. aastal tekitas teadlane aga pahameeletormi kui väitis, et Aafrika päritoluga inimesed on loomupäraselt ebaintelligentsemad kui valged inimesed.

Medali eest saadud rahaga loodab Watson teha annetusi asutustele, mis on tema eest hoolt kandnud. Ta tõi välja Chigaco Ülikooli, kus ta on ka ise õppinud, samuti Clare'i kolledži.

Watson nentis, et tema sissetulek on pärast vastuolulisi väljaütlemisi drastiliselt langenud. Ta oli sunnitud lahkuma Long Islandi saarel asuvast Cold Spring Harbori laboratooriumist, kust ta praegu hoiab veel emeriitrektori staatust.

„Kuna ma olin 'ebaisik', siis mind vallandati äriühingute juhatustest. Seega pole mul enam muid sissetulekuallikaid peale akadeemilise tulu,“ nentis Watson.

Samuti ütles Watson, et ta loodab oksjoni eest saadud rahaga osta maale. „Mulle tõesti meeldiks omada David Hockney maali,“ ütles Watson.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt