Mait Kraun • 21. detsember 2014 kell 7:30

10 fakti Venemaa majanduse kohta

Valuutavahetuspunkt Moskvas.  Foto: Bloomberg

President Vladimir Putin kasutas aasta lõpus toimunud konverentsil oma kõnes nafta hinna kokkuvarisemist ja lääne sanktsioone, et õigustada Venemaa finantskriisi.

CNN Money on aga välja toonud 10 tõsiasja, mida peaks Venemaa majanduse kohta teadma.

RublaRubla on kaotanud sellel aastal dollari vastu oma väärtusest umbes 45 protsenti. Hetkeks langes ka rubla rekordmalale ning üks dollar maksis 80 rubla. Bloombergi andmetel on rubla olnud 2014. aastal maailma halvim valuuta.

Inflatsioon

Keskpanga inflatsioonieesmärk oli 2014. aastaks 5 protsenti. Reaalsus on aga see, et inflatsioon on 9,4 protsenti ning jätkab tõusu.

Toiduhinnad on tõusnud veelgi rohkem – ainuüksi novembris oli toiduainete hinnatõus 12,6 protsenti. Peamiselt on hindade tõusu tekitanud Venemaa otsus kehtestada toiduimpordi keeld sanktsioone toetanud riikidele. Venemaa enda meedia väidab, et toiduainete hinnad võivad sel aastal tõusta kokkuvõttes lausa 25 protsenti.

Intressimäärad

Venemaa Keskpank tõstis eelmisel nädalal baasintressimäära 10,5protsendilt 17protsendini. Viimane kord tõsteti intressimäära nii palju 1998. aastal. Just tollel aastal kuulutas Venemaa välja ka maksejõuetuse. Tänavu on rubla kaitsmiseks intressimäärasid tõstetud juba kuuel korra.

Majanduslangus

Rahvusvaheline Valuutafond on prognoosinud, et sellel aastal kasvab Venemaa majandus vaid 0,2 protsenti. Venemaa ametnikud on ütelnud, et riigi majandus langeb järgmisel aastal tõenäoliselt kuni 5 protsenti. Seda juhul, kui nafta hinnad jäävad 60 dollari juurde barreli kohta.

Nafta

Nafta hinnad on langenud kuni 55 dollarini barrelist – tase, mida ei ole nähtud juba viis aastat. See langus teeb Venemaale kõvasti haiget, sest pool riigi tuludest moodustavad just nafta ja maagaasi eksport.

Kapitali väljavool

Keskpank prognoosib, et sellel aastal on kapitali väljavool 130 miljardit dollarit. Järgmiseks aastaks prognoositakse 120miljardilist kapitali väljavoolu.

Valuutareservid

Venemaal on praegu umbes 416 miljardi dollari väärtuses välisvaluuta reserve. See on 21 protsenti vähem kui eelmine aasta.

Välisvõlg

Venemaa valitsussektoril, pankadel ja ettevõttetel on kokku umbes 678 miljardi ulatuses välisvõlga. Sellest 130 miljardit tuleb ära maksta selle ja järgneva aasta jooksul.

Defitsiit

2015. aastal on Venemaa prognoositud eelarve puudujääk 2 protsenti. Puudujäägi maht sõltub suuresti aga ka nafta hindadest. Võrreldes paljude teiste riikidega on Venemaa puudujääk siiski väike, lisaks sellele pole riigil suurt võlakoormat.

Eelarvekärped

Eelarvepuudujääk on sunnib Venemaad vähem kulutama. Putin on ütelnud, et 2015. aasta kulusid tuleb kärpida vähemalt 5 protsendi ulatuses. Ainukesena jäetakse puutumata kaitse – ja julgeolekueelarve.

Hetkel kuum