Sirje Rank • 29. detsember 2014 kell 9:02

Poliitiline kokkulepe tugevdas Rootsi krooni

Rootsi kroon  Foto: Andras Kralla

Rootsi kroon tugevnes täna pärast valitsuse ja opositsiooni vahel nädalavahetusel sõlmitud kokkulepet, mis võimaldab algselt märtsikuusse kavandatud erakorralised valimised ära jätta.

Kroon tugevnes 0,6% euro suhtes 9,5134 kroonile ja USA dollari suhtes 7,8077 kroonile, vahendas agentuur Bloomberg.

„See on positiivne uudis, et erakorralised valimised jäävad ära,“ ütles Nordea Banki peaanalüütik Stockholmis Torbjörn Isaksson. „See ei olnud kindel, et erakorralised valimised oleksid poliitilise patiseisu lahendanud.“

Rootsi majandusleht Dagens Industri nimetab oma juhtkirjas nädalavahetusel sõlmitud kokkulepet isekaks ning senise poliitilise traditsiooni rikkumiseks, kus vähemusvalitsustel on alati tulnud oma poliitikale parlamendis laiem toetus leida.

„Praktikas tähendab see seda, et allianss (neli parempoolset parteid, mis olid võimul 2006. aastast kuni tänavu septembrini) loobub püüdest mõjutada poliitika kurssi ning laseb sel moel vasakjõud valla, üksmeelele jõudmiseks pole enam vaja teise poolega läbi rääkida. Vastu saab allianss võimaluse samamoodi toimida, kui nemad järgmiste valimiste järel suurimaks parteide grupiks osutuvad,“ nendib leht. 

Hetkel kuum