Sirje Rank • 27. detsember 2014 kell 12:56

Rootsis ei tule erakorralisi valimisi

Rootsi peavooluparteid lõid ühisrinde.  Foto: Scanpix/Reuters

Algselt uue aasta märtsisse kavandatud erakorralised parlamendivalimised jäävad Rootsis ära.

Täna teatas Rootsi peaminister Stefan Löfven opositsiooniga sõlmitud „detsembrikokkuleppest“, mis võimaldab vähemusvalitsusel oma riigieelarve kavale parlamendis toetuse saada, tegemata samas järeleandmisi immigratsioonivastasele Rootsi Demokraatide parteile.

„Selline lahendus on riigile hea,“ ütles Löfven täna pressikonverentsil agentuuri Bloomberg vahendusel.

Arvamusküsitlused näitasid, et märtsikuised valimised poleks toonud oluliselt teistmoodi tulemust kui tänavu septembris Rootsis toimunud parlamendivalimised, kus selget enamust ei saanud ei parem- ega vasakleeri parteid.

Sellise valimistulemusega sai omale mõjusa kaalukeele rolli Rootsi Demokraatide partei, mis lubas kukutada kõik valitsused, mis nende nõudmistega ei arvesta ega piira sisserännet.

Nüüd leppisid valitsuskoalitsiooni kuuluvad sotsiaaldemokraadid ja rohelised ning opositsioon kokku, kuidas vähemusvalitsus siiski riiki valitseda saaks. Löfveni sõnul saab valitsus suure osa oma algselt parlamendis toetuseta jäänud riigieelarve kavast tuleva aasta nn kevadeelarve kaudu ellu viia, välja arvatud tulumaksu tõstmine.

„Samuti saame esitada 2016, 2017. ja 2018. a riigieelarve eelnõud ja see saab olema sotsiaaldemokraatide ja roheliste valitsuse poliitika,“ ütles Löfven.

Rootsi Demokraatidega ei ole nende sisserändepoliitika tõttu nõus koostööd tegema ei vasak- ega paremleer. Viimased arvamusküsitlused näitavad partei toetuseks 12,5%.

Hetkel kuum