Äripäev • 31. märts 2015 kell 8:45

Jakunin sai riikliku loa oma tulusid varjata

Vladimir Jakunin.  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa peaminister Dmitri Medvedevi vastne ukaas vabastab Venemaa Raudteede juhi Vladimir Jakunini ja tema pere oma tulude avalikustamise kohustusest.

Eelmisel nädalal kirjutas Venemaa peaminister Dmitri Medvedev alla resolutsioonile, mis muudab riigifirmade juhtide palkade avalikustamise korda. Dokument määrab need tšinovnikud, kes on kohustatud oma tulud ja palgaandmed avalikustama, ning sellest reast on välja arvatud 23 riigifirma tippjuhid ja nende pereliikmed.

Sissetulekuid avalikustama peavad nüüdsest vaid mittetulundusühingute, riiklike äriühingute ja riigieelarveasutuste, fondide, riigiettevõtete ning riiklike korporatsioonide juhid, nende asetäitjad ja pearaamatupidajad.

Riikliku kontrolli all olevate suurkompaniide tippjuhid saavutasid selle, et ei pea enam avalikustama oma sissetulekuid. Juba on määruse pärast rõõmustanud Venemaa Raudteede juht Vladimir Jakunin, kes koos Rosnefti presidendi Igor Setšiniga oli juba varem oma majanduslike huvide avalikustamise suur vastane. Nüüd on asi lahendatud: riigifirmade juhid peavad aru andma vaid valitsusele.

Tippjuhid pole riigiametnikud

Jaanuaris kritiseeris Jakunin teravalt kohustust oma tulusid avalikustada. Ta nimetas seda õigusvastaseks sekkumiseks isiklikku ellu ja isikuandmete puutumatuse rikkumiseks ning ähvardas ameti maha panna, kui valitsus temalt tulude avalikustamist nõuab.

Kui Forbes kirjutas, et Rosnefti presidendi Setšini aastateenistus oli 50 miljonit dollarit, pöördus mees kohtusse, kus ajakirjas väidetu ümber pöörati. Detsembri lõpus kinnitas Venemaa president Vladimir Putin, et ei tea, palju Setšin Rosnefti juhina teenib.

Paljude Vene poliitikute hinnangul pole riigifirmade tippjuhid riigiametnikud ja neil võivadki olla erinevad sissetulekuallikad - miks peaks nende ja nende pereliikmete tulud kõigile teada olema.

Hetkel kuum