Piret Reiljan • 3. juuli 2015 kell 10:30

Tavid asutas TransferWise’i klooni

TransferWise'i ja TavexWise'i kodulehed on väga sarnased.  Foto: Merilin Kukk

Tavid asutas mullu vaikselt tütarfirma AS TavexWise, millega kavatseb nii hinna kui ka tehingute kiiruse poolest pakkuda tulevikus konkurentsi idufirmast kasvanud eduloole TransferWise.

„Plaanime nendes riikides, kus Tavid tegutseb, nii hinna kui tehingute kiiruse osas tulevikus pakkuda konkurentsi TransferWise’ile,“ sõnas kulla- ja valuutakontserni Tavid suuromanik Alar Tamming Äripäevale. AS TavexWise asutati mullu aprillis ja Tammingu sõnul toimus see seadusandlusest tingitult, et viia makseteenused eraldi ettevõttesse.

Raske on mitte märgata kahe konkureeriva ettevõtte pea äravahetamiseni sarnast nime – TavexWise versus TransferWise. Visuaalselt sarnased on ka ettevõtete koduleheküljed (vt võrdlust allpool!).

Kristo Käärmanni ja Taavet Hinrikuse asutatud TransferWise pakub võimalust teha ülekandeid erinevate valuutade vahel, maksmata seejuures tohutuid teenustasusid, mida nõuavad traditsioonilised pangad. TransferWise’iga tehakse praeguseks rahaülekandeid 500 miljoni naela ehk ligi 700 miljoni euro eest kuus. Hiljuti valiti Käärmann ja Hinrikus Euroopa parimateks idufirma asutajateks. TransferWise'i on teiste hulgas investeerinud maailmakuulus ärimees Richard Branson.

TransferWise'ga sarnase ettevõtte TavexWise asutanud AS Tavidi mulluses majandusaasta aruandes seisab, et 2014. aastal otsustati luua uus tütarettevõtte TavexWise AS, kuhu viidi aasta lõpus üle kõik makseteenused. "Tavid AS lõpetas ise makseteenuste pakkumise 2014. aasta detsembris. Makseteenuste osutamiseks loodud ettevõte saab keskenduda puhtalt makseteenustele ja nii finantsinspektsioonil, järelevalvajal kui ka klientidel on selgepiirilisem ülevaade," ütleb aruanne. TavexWise AS hakkas 2014. aasta lõpust osutama makseteenuseid läbi agendi Tavid AS ja 2015. aasta alguses registreeriti agentideks ka kõik väljaspool Eestit asuvad tütarettevõtted, märgitakse aruandes veel.

Võrdlus

TavexWise on lisaks ettevõtte nimele ammutanud inspiratsiooni ka TransferWise'i kodulehekülje ülesehitusest. Miski pole küll päris üks-ühele maha viksitud, kuid lehtede sarnane ülesehitus torkab silma.

TransferWise'i kodulehekülje kuvatõmmis.  Foto: TransferWise
TavexWise'i kodulehekülje kuvatõmmis.  Foto: TavexWise
TransferWise'i kodulehekülje kuvatõmmis.  Foto: TransferWise
TavexWise'i kodulehekülje kuvatõmmis.  Foto: TavexWise
TransferWise'i kodulehekülje kuvatõmmis.  Foto: TransferWise
TavexWise'i kodulehekülje kuvatõmmis.  Foto: TavexWise

Tavid pööras tagasi kasumikursile 

Tavid teenis eelmisel aastal 4,1 miljonit eurot kasumit ja pööras sellega mulluse, kontserni ajaloos esimese kahjumi tagasi plusspoolele.

Tagasi kasumisse murdis Tavid seejuures vähenenud käibe tingimustes. Nimelt Tavidi 2013. aastal pea 137 miljoni euroni ulatunud käive langes mullu 115 miljonile. 2013. aastal teenis Tavid 1,8 miljoni eurose kahjumi.

„Kasumisse jõudmine on Tavidi gruppi kuuluva 180 töötaja koordineeritud tegevuse tulemus. Samuti aitas sellele kaasa kulla hinna suhteline stabiilsus, sest eelnevatel aastatel oleme saanud kulla hinna kõikumistelt nii suuri kahjumeid kui ka kasumeid,“ sõnas Tamming mulluse majandusaasta kommentaariks. "Endiselt hoiame oma varadest suure osa kullas, sest lähtume Voltaire'i tuntud tarkuseterast, mis ütleb, et pikaajaliselt on kõikide paberrahade väärtus null. Euro ja dollar ei saa siin erandid olla," märkis kullaärimees.

2015. aasta on Tammingu sõnul seni Tavidi jaoks kulgenud stabiilselt. „Prognoose on hetkel veel vara teha ja püüame sellest hoiduda, seda enam et prognoos ei lisa Tavidi tänavusele majandustegevusele ühtegi senti,“ ütles Tamming. Ta lisas, et teatavasti ei suutnud akadeemilised majandusteadlased ja keskpangad prognoosida 2008. aasta majanduskriisi ja ilmselt ei näe ka praegu esile kerkinud kriisi tagajärgi. „Majandus-, derivatiivide- ja võlamull on meie hinnangul viimastel aastatel segi aetud majanduskavu ja õitsenguga,“ hoiatas Tamming.

 

Hetkel kuum