Äripäev • 20. august 2015 kell 11:45

MITi professor: Soomes ei taibata, kui halvasti kõik on

Soome majanduse parandamiseks ei ole rohtu.  Foto: Panthermedia/Scanpix

USA tippülikooli MIT majandusprofessori Bengt Holmströmi sõnul ei ole Soomes aru saadud, kui halvas seisukorras nende majandus on, kirjutas Helsingin Sanomat. Ta ütleb otse: Soome majanduse parandamiseks lihtsat rohtu pole.

„Eksistentsiaalne küsimus on, milline on Soome majanduse seis kümne aasta pärast. Probleemid on nimelt pikaajalised,“ ütles Holmström.

Tema hinnangul pole Soomes veel päriselt aru saadud, kui halvas seisus majandus on. Holmströmi sõnul võivad eksiarvamust süvendada mitmesugused rahvusvahelised võrdlused, kus Soome on maailma kõige uuenduslikum ja paremini koolitatud riik.

Holmströmi rääkis, et tehnika areng muudab töö iseloomu ja nõuab tööturu teistmoodi ülesehitamist. „Kuidas meil saab olla mõni asi nii heas korras, kui samal ajal on töö tootlikkus kukkunud ja majanduskasvu tulemused on kesised. Ilmselgelt on majanduse ülesehituses midagi valesti.“

Kaks kõige olulisemat ravimit majanduse probleemidele on tööturu uuendamine ja noorte eest hoolitsemine. Palgavähendusega saab ettevõtete konkurentsiolukorda parandada, aga see on ajutine abinõu ja pole üksinda piisav.

66aastane Bengt Holmström on Soome rahvusvaheliselt tuntuim majandusteadlane.

Hetkel kuum