Vilja Kiisler • 7. september 2015 kell 21:01

Tee ise Eesti edukaks! Võida 10 000 eurot

Edukas Eesti 2015  

Eduka Eesti arvamuskonkurss alustab neljandat hooaega. Peaauhind on ikka suurepärased 10 000 eurot!

Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel meenutab, et kui Äripäev Eduka Eestiga alustas, oli konkursi peaeesmärk tuua avalikku diskussiooni ideid Eesti majanduskasvu kiirendamiseks ja meie inimeste heaolu suurendamiseks tulevikus.

„Ka praegu ei saa sellest eesmärgist mööda minna, sest korruptsiooniskandaalides ja sisetülides võnkuv Eesti poliitiline eliit edasiviivaid ideid väga palju tekitada ei suuda,“ tähendas Mandel. „Kuid selle aasta teise teemana lisandub Edukale Eestile kindlasti avatuse ja suletuse teema ühiskonnas laiemalt. Kui avatud me olla tahame immigrantide riiki lubamisel ja kas me suudame neis peale kulu ka tulu näha? Kellega me edasi liigume? Kes on üldse meie?“ Äripäeva toimetus ootab neile küsimustele sisukaid, Eestit edasi viivaid vastuseid.

Eelmine hooaeg tõi suuri visioone

Eduka Eesti arvamuskonkurss on Äripäeva kolm aastat kestnud traditsioon, mis on tegusalt ja tulemuslikult hoidnud Eesti edu teemalist debatti. Selle aja jooksul on Eduka Eesti ideedest kujunenud mõjukas ideevaramu, millest osa on juba teoks saanud või saamas. Äripäev hoiab Eduka Eesti ideede saatusel pidevalt silma peal, sest eesmärk pole mitte ainult juttu puhuda ja ideid välja käia, vaid otse loomulikult parimad neist ka ellu viia. Näiteks esimese hooaja võiduidee õpetada kõik lapsed programmeerima juba lasteaias või algklassides on samahästi kui teoks saanud: digipädevuse kujundamine on saanud kõigi õppeainete osaks ning paljud koolid õpetavad programmeerimist juba esimesest klassist peale informaatikatundide raames.

Eelmine hooaeg paistis silma laiahaardeliste ja avarapilguliste visioonide poolest. Konkursile esitatud ideede üks keskne märksõna oli väljaränne: paljud autorid pakkusid välja vastuseid küsimusele, kuidas seda peatada, kuidas inimesi tagasi tuua – ning missugune peaks olema see Eesti, kus me kõik tahaksime elada.

Kolme hooaja jooksul on konkursi tase pidevalt tõusnud. Kui esimesel hooajal ja veel teiselgi ei saanud umbes poolest pakutud materjalist avaldamisküpset kaastööd, siis eelmisel aastal jäi avaldamiskünnise alla hinnanguliselt vaid viiendik pakutud tekstidest.

Kirjutama võib hakata kohe!

Arvamuslugusid Eduka Eesti konkursile võib saata kohe. Avaldama hakkame neid alates oktoobri algusest. Konkurss kestab 29. veebruarini (kaasa arvatud).

Arvamuskonkursil osalemiseks palume oma loo saata aadressil [email protected]. Teksti vormistamisel tasub silmas pidada, et paberlehte mahub kõige rohkem 4500 tähemärki. Kui sisu ja argumentatsioon seda väärib, võib toimetus teha otsuse avaldada tekst veebis pikemalt. Kõik nii veebis kui ka paberis ilmuvad tekstid ilmuvad toimetatud kujul. Teksti avaldamismahu üle otsustab toimetus.

Hindamisel võtame arvesse idee originaalsust, teostatavust ja argumentatsiooni. Kolme aasta jooksul juba ilmunud tekstidega saab tutvuda Eduka Eesti veebiküljel.

Võitjad valib Äripäev koos oma partneritega, kes on tänavu Tallinna Kaubamaja, Danske Bank, EMT ja Elion, Combimill ja ACE Logistics. Žüriisse kuulub ka Eduka Eesti arvamuskonkursi kahekordne võitja, Äripäeva armastatud kolumnist Tarmo Tanilas. Võitjate nimed avaldatakse tuleva aasta märtsis Eduka Eesti arvamuskonkursi pidulikul lõpuüritusel.

Edukas Eesti

Peaauhind: 10 000 eurot. Teine koht 3000, kolmas 2000 eurot.

Äripäeva partnerid: Tallinna Kaubamaja, Danske Bank, EMT ja Elion, Combimill, ACE Logistics

Eelmise aasta võitjad:

Tarmo Tanilas, Ostame tootlikke varasidMikk Talpsepp, Eduka Eesti manifestAhto Lobjakas, Piiritu Eesti

Esimese hooaja võidulood (auhind läks jagamisele): Raul Ennus, Õpetame kõik lapsed programmeerima; Heiki Urbala, Meie esimeseks võõrkeeleks saagu Python

Teise hooaja võidulugu: Tarmo Tanilas, Seame sisse pensionikonto

2014-15 avaldatud lugusid: 80

2013-14 avaldatud lugusid: 92

2012-13 avaldatud lugusid: 85

Kõiki Eduka Eesti lugusid saad lugeda siit

Hetkel kuum