Kadi Neemre • 16. november 2015 kell 19:16

USA tootmissektor on languses

Foto: EPA

Nii tootmine kui ettevõtete kasumid on languses, kuid ka ülejäänud USA majandus ei näita positiivseid märke. Täna avaldatud Empire State’i tootmisindeks viitab selgelt sektori langusele, vahendab CNBC.

Indeksi novembri tulemus – 10,74 näitas tagasihoidlikku paranemist oktoobri seisust, mil indeks oli – 11,36. Siiski peegeldab indeksi praegune seis langust, mis algas 2014. aasta septembris, mil indeksi väärtus oli 27,54 punkti – kõrgeim näitaja alates 2009. aasta oktoobrist.

Üldiselt viitavad indeksi viimaste kuude näitajad halvimale tootmiskliimale alates 2009. aasta märtsist.

Tootmine moodustab 12,1% SKP-st ning sektor on olnud languses juba viimased 10 aastat.

“Empire näitajate kohaselt on tootmissektor tugevas languses, kuid tegelikult on näitajad alates selle aasta algusest siiski paranenud,” märkis Capital Economics ökonomist Paul Ashworth.

Võtmevaldkondades näitavad andmed aga jätkuvalt märkimisväärset nõrkust.

Oluline tööhõive näitaja oli jätkuvalt languses ehk -7,3 punkti.

Raport on hetkel suure tähelepanu all, kuna turg jälgib igat vihjet, mis võiks viidata Föderaalreservi kavatsustele intressimäära tõstmise osas. Praeguste plaanide kohaselt peaks Föderaalreserv esimest korda enam kui üheksa aasta jooksul tõstma detsembris intressimäärasid.

Takistusi intressimäärade tõstmiseks seavad aga mitmed nõrgad majandusandmed.

Lisaks tootmisele, ei tõsnud ka palgasurve ega inflatsioonimäär; ettevõtete kasumid näitavad juba kolmandat kvartalit järjest negatiivset kasvu, selgub FactSet andmetest.

 

 

 

Hetkel kuum