Kadi Neemre • 8 jaanuar 2016

Tööraport hajutab USA majanduslanguse hirmud

Foto: EPA

Üllatavalt tugev tööraport viib hirmud, et USA majandus on majanduslanguse suunas liikumas ning jätab seeläbi Föderaalreservile vabad käed tõsta peagi taas intressimäärasid.

Detsembris loodi 292 000 uut töökohta. See tuli analüütikutele üllatusena, kuna prognoositi ligi 200 000 uue töökoha loomist, vahendab CNBC. 

Töötusemäär jäi oodatult muutumatuks ehk 5% juurde. Keskmine tunnipalk aga ei kasvanud; analüütikud lootsid siiski näha 0,2% kasvu.

“See on raport, mis ütleb turgudele, et majanduslanguse pärast pole vaja muretseda, samuti ei pea muret tundma Föderaalreservi pärast,” sõnas LPL Financiali ökonomist ja turuanalüütik John Canally.

Kuigi analüütikud prognoosivad, USA majandus kasvas neljandas kvartalis keskmiselt tagasihoidliku 1,3%, ennustatakse esimese kvartali majanduskasvuks üle 2%.

Tootmine on olnud majanduse nõrk koht ja ISMi uuring näitab, et see on languses.

Keskmine erasektori töötaja tunnitasu kukkus 1 sendi võrra 25,24 dollarile; novembris kasvas keskmine tunnitasu 5%.

Võrreldes eelmise aastaga kasvasid palgad  2,5%. 

Sellel nädal toimunud turgude kukkumine tõstis USA majanduslanguse investorite murede hulgas esikohale. Globaalsed turud tõusid Hiina nõrkuse pärast tagajalgadele, kuna investorid kartsid, et riigi valuuta kukkumine aeglustab Hiina majanduskasvu veelgi ning mõjutab seeläbi kogu maailma majandust.

“Ma ei suudaks FEDi vaatenurgast paremat raportit ette kujutada,” sõnas Brown Brothers Harrimani valuutastrateeg Marc Chandler.

Aktsiafutuurid tegid raporti peale kasvu ning dollar rallis peamiste välisvaluutade suhtes.

 

Hetkel kuum