Marta Jaakson • 20. jaanuar 2016 kell 6:30

Väikeinvestor: pensionisammas ajab nutu peale

Väikeinvestori Rene Ilves nentis, et tänane II pensionisamba tootlus ajab nutu peale ning esitas küsimus, millega need fondijuhid tegelevad.  Foto: Eiko Kink

Rahandusministeerium teatas sel nädalal, et hakkab pensionisammast parendama ning lisab garanteeritud väljamaksetele lisaks ka fikseeritud tähtajaga pensionilepinguid ja investeerimisriskiga pensionilepinguid. Väikeinvestor Rene Ilvese sõnul ajab II pensionisamba tootlus talle nutu peale.

Üldiselt pensionisammastest rääkides, siis alguses tundus see hea idee, kuid tänaseks on selgunud et tegemist on ebaõnnestunud projektiga. 2000ndate alguses, kui fondid loodi, oli idee, et lisaks sissepandud rahale kasvab ka fondis olev raha.

Pensionikeskuse kodulehelt fondide tootlusi vaadates tuleb nutt peale. Mõni üksik fond suudab inflatsiooni ületada, mõni ei saa isegi nulltootluse lävest üle. Warren Buffett on andnud eriti rumalatele investoritele soovituse – osta S&P 500 indeksaktsiat ja ära tee mitte midagi muud. Sellise investeerimisstiili korral on kulud nullilähedased ja tootlus on olnud läbi ajaloo väga hea. Eesti pensionifonde juhitakse aktiivselt, selle eest kasseeritakse 1–2% aastas, aga tulemus on kehvapoolne. Tekib küsimus, millega need fondijuhid seal tegelevad?

Pensionisüsteemil on üks hea omadus – sundus. Enamik inimesi vabatahtlikult seda 2% palgast kõrvale ei paneks, aga kui riik sunnib, siis koguvad inimesed vähemalt mingi raha pensionipõlveks. Aga see, mis inimeste rahaga tehakse, on lihtsalt kurb.

Äripäev kirjutas täna, et investorite hinnangul on pensionisamba remont pealiskaudne.

Hetkel kuum