Sirje Rank • 7. veebruar 2016
Jaga lugu:

Põhja-Korea pingestab olukorda Aasias

Põhja-Korea liider Kim Jong Un jälgib raketi lennukaart  Foto: Scanpix/Reuters

Põhja-Korea lasi täna ÜRO sanktsioone eirates välja kaugmaaraketi, mis on järjekordne tõendus, et rahvusvahelised sanktsioonid pole suutnud sundida Kim Jong Uni režiimi oma relvastusprogrammist loobuma.

USA ja Lõuna-Korea teatasid seepeale, et alustavad kõnelusi THAAD raketikilbi paigaldamiseks Lõuna-Korea territooriumile. Sellele on aga teravalt vastu Hiina, mis näeb raketikilbis ohtu oma julgeolekule.

Alles jaanuaris katsetas Põhja-Korea tuumalõhkepead.

USA presidendi Barack Obama üleskutsed kehtestada Põhja-Korea vastu veelgi karmimad sanktsioonid on põrkunud Hiina vastuseisule. Hiina ei toeta meetmeid nagu energiakandjate ekspordi peatamine, mis võivad olukorra Põhja-Koreas destabiliseerida ja vallandada üle ühise piiri suure pagulaste tulva.

Põhja-Korea sammu mõistsid kohe hukka nii USA, Jaapan kui ka Lõuna-Korea. Hiina avaldas toimunu üle kahetsust, olles alati eelkõige dialoogi toetaja. Samas näitab kaugmaaraketi tulistamine, et ka Hiina mõju on piiratud. Peking on korduvalt Põhja-Koread üles kutsunud oma tuumarelvade arendamise programmist loobuma.

ÜRO julgeolekunõukogu korraldab toimunu pärast erakorralise istungi.

Põhja-Korea teatas, et saatis satelliidi orbiidile rahumeelse teadusliku eesmärgiga. USA näeb selles aga ballistiliste rakettide tehnoloogia katsetamist, mis võib varem või hiljem teha USAst Põhja-Korea tuumarelvade sihtmärgi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum