Põhja-Korea pingestab olukorda Aasias

07. veebruar 2016, 16:20
Põhja-Korea liider Kim Jong Un jälgib raketi lennukaart
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160207/NEWS/160209728/AR/0/Põhja-Korea-Kim-Jong-Un-.jpg

Põhja-Korea lasi täna ÜRO sanktsioone eirates välja kaugmaaraketi, mis on järjekordne tõendus, et rahvusvahelised sanktsioonid pole suutnud sundida Kim Jong Uni režiimi oma relvastusprogrammist loobuma.

USA ja Lõuna-Korea teatasid seepeale, et alustavad kõnelusi THAAD raketikilbi paigaldamiseks Lõuna-Korea territooriumile. Sellele on aga teravalt vastu Hiina, mis näeb raketikilbis ohtu oma julgeolekule.

Alles jaanuaris katsetas Põhja-Korea tuumalõhkepead.

USA presidendi Barack Obama üleskutsed kehtestada Põhja-Korea vastu veelgi karmimad sanktsioonid on põrkunud Hiina vastuseisule. Hiina ei toeta meetmeid nagu energiakandjate ekspordi peatamine, mis võivad olukorra Põhja-Koreas destabiliseerida ja vallandada üle ühise piiri suure pagulaste tulva.

Põhja-Korea sammu mõistsid kohe hukka nii USA, Jaapan kui ka Lõuna-Korea. Hiina avaldas toimunu üle kahetsust, olles alati eelkõige dialoogi toetaja. Samas näitab kaugmaaraketi tulistamine, et ka Hiina mõju on piiratud. Peking on korduvalt Põhja-Koread üles kutsunud oma tuumarelvade arendamise programmist loobuma.

ÜRO julgeolekunõukogu korraldab toimunu pärast erakorralise istungi.

Põhja-Korea teatas, et saatis satelliidi orbiidile rahumeelse teadusliku eesmärgiga. USA näeb selles aga ballistiliste rakettide tehnoloogia katsetamist, mis võib varem või hiljem teha USAst Põhja-Korea tuumarelvade sihtmärgi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. February 2016, 16:20
Otsi:

Ava täpsem otsing