Alyona Stadnik • 12 aprill 2016

Stipendi juht: hindan Soome korralikku maksekultuuri

Helsingi piirkonnas ei ehitata peaaegu ühtegi objekti eestlaste abita.  Foto: EPA

Püsiv töökoht ja kindel palk on inimestele olulised, ütles Eesti meestele Soomes ehitustööd pakkuva Stipend OÜ juhatuse liige Janar Kirss. Stipend OÜ on palgamaksjate edetabelis 56.kohal.

Tema sõnul ei ehitata Helsingi piirkonnas mitte ühtegi objekti ilma eestlaste panuseta. Kümme aastat Soome turul tegutsenud Kirss hindab kõrgelt põhjanaabrite maksekultuuri. 

Järgneb intervjuu Janar Kirsiga: 

Maksate töötajatele väga head palka, 2014. aastal maksite keskmiselt 3311 ­eurot, see on oluliselt kõrgem Eesti keskmisest.

Meil on küll Eesti ettevõte aga tegutseme Soomes ja seetõttu on meil ka Eesti keskmisest palgast kõrgemad palgad. Tegemist on Eesti meestega, kes on püsivalt tööl Soomes ja selle tõttu peame maksma nende tööjõumakse samuti Soomes. Põhiliselt ehitame ja renoveerime ärihooneid, praegu on näiteks käsil tule­tõrje­depoo ja hotelli renoveerimine.

Kas võrreldes Soome palkadega maksate kõrgemat või pigem vastavalt turu keskmisele?

Üldiselt maksame palka vastavalt Soome ehitusliidu kehtestatud määradele, kuid mõni parem ehitusmees saab ka paremat palka. Üldjuhul määrab võimaluse/vajaduse kõrgemat palka maksta ka turuolukord, mis praegu on kehvapoolne.

Kas konkureerite Soomes Eesti või Soome ettevõtetega?

Kuna oleme Soome turul tegutsenud pikalt, siis suuremalt jaolt Soome ettevõtetega, aga vahel ka Eesti ette­võtetega. Oleme peaaegu kümme aastat sealsel turul tegutsenud, aga nii keerulist olukorda kui praegu pole mina varem näinud. Üldine hinnatase on läinud madalamaks, kui see oli viis aastat tagasi.

 

 

Kas teil tööandajana on hea meel, et Eesti mehed saavad tänu teile teenida Eesti keskmisest kõrgemat palka?

Ikka jah, suurem osa ikkagi elab Eestis ning kulutab oma palga siin, mis on kasulik ka meie majandusele. Mõni üksik töötaja elab püsivalt Soomes.

Seega on eestlaste seas endiselt populaarne käia Soomes tööl?

Eestlasi käib Soomes tööl endiselt väga palju. Usun, et Helsingi piirkonnas ei ehitata mitte ühtegi objekti ilma eestlaste panuseta. Mina isiklikult hindan Soome maksekultuuri. Kunagi, kui pakkusime ehitusteenust Eesti turul, siis raha kättesaamiseks pidin inkassosse pöörduma või kohtus käima. Soomes ei ole selliste asjadega kokku puutunud. 

Mis motiveerib teie töötajaid käima ­Soomes tööl?

Põhiline argument on kindlasti palk, aga hinnatakse ka seda, et oleme suutnud stabiilselt tööd pakkuda ja maksame palka õigel ajal.

Hetkel kuum