Äripäev • 6 aprill 2016

TransferWise rikkus USAs seadust ja sai trahvi

TransferWise'i kontor Tallinnas  Foto: Meeli Küttim

Soodsaid rahaülekandeid pakkuv TransferWise sai veebruaris Ameerika Ühendriikide seaduste eiramise pärast trahvi.

TransferWise pidi USAs maksma üle 16 000 dollari (ca 14 000 euro) suuruse trahvi, sest rikkus New Hampshire’i osariigi rahaülekannete reegleid, vahendab FT Alphaville. Nimetatud reeglid on muuhulgas kehtestatud pettuste tõkestamiseks.

Osariigi pangandusosakonna määrusest selgub, et kuna TransferWise'il ei olnud üheski USA osariigis tegevusluba, tegi ettevõte aastatel 2014-2015 koostööd firmaga PreCash, millel on vajalikud load olemas. Koostöö iseloom oli selline, et PreCash määras TransferWise'i enda volitatud esindajaks, mis sisuliselt tähendas, et Eesti päritolu idufirma sai kasutada kohaliku ettevõtte tegevuslubasid ja niimoodi oma teenust pakkuda ilma ise lube taotlemata. 

Probleem tekkis aga sellest, et PreCash ei saanud volitada firmat, mis ei ole osariigis füüsiliselt kohal, nagu seadus seda nõuab. Seetõttu määrati TransferWise'ile trahv, mis oli sama suur, kui nimetatud aja jooksul New Hamsphire'is tehtud ülekannetelt teenitud vahendustasu. 

Financial Timesi alaleht FT Alphaville viitas, et rahaülekannete reeglite rikkumise laiemas kontekstis on see eksimus üsna väike. TransferWise tegi kõigest 470 ülekannet ja korjas vahendustasusid 16 434,5 dollari eest. See teeb 34 dollarit ülekande pealt, mis omakorda paneb küsima, mis sorti tasusid ettevõte küsib või mis sorti rahasummasid püüdsid Transferwise’i kliendid osariigis liigutada.

Trahv on TransferWise'ile kõigest väike löök vastu näppe. Kuid FT Alphaville’i teatel on selle taga laiem lugu seoses makseteenuste firmaga PreCash, mis on sattunud viimase aasta jooksul regulatsioonidega vastuollu.

Koostöö tegevusloa saamiseks

Teatud regulaatorid ei vaata kuigi hea pilguga sellele, et osa rahaülekannete teenust pakkuvaid ettevõtteid eelistab tegevuslubade taotlemise asemel teha koostööd ettevõtetega, kellel on load olemas. Näiteks ilmus Texase pangandusosakonnas 2014. aasta oktoobris teatis, kus viidati, et sellise tegevusega üritati mööda hiilida vajalikust lubade taotlemise protsessist. „Need litsentsita rahaülekandjad nimetatakse volitatud esindajaks, kui nad sõlmivad lepingu ettevõttega, kellel on rahaülekandja luba Texases,“ seisab teates. „Kuid osapoolte ärisuhte ülevaatamisel selgub, et litsentsita juriidiline isik juhib tegelikult oma ettevõtet, mitte litsentsihoidja ettevõtet, ja pole seetõttu seaduslik volitatud esindaja.“

Antud juhul ei ole küll juttu TransferWise’ist, kuid sisuliselt sama tegi ettevõte ka PreCashiga, mis paikneb Texases ja keda külastas pangandusosakond 2014. aasta detsembris. Regulaatorid kontrollisid ettevõtte tegevust ja leidsid olulisi puudusi. Kõigest paar kuud hiljem, 2015. aasta veebruaris alustas TrasnferWise tegevust USAs, abiks PreCashi volitatud esindaja staatus.

Ja mõni kuu pärast seda, 2015. aasta juunis trahvisid Texase regulaatorid PreCashi 150 000 dollariga tõsiste rikkumiste pärast. Väljastatud määruses ei täpsusta, mis need rikkumised olid, kuid mainitakse regulatsioone, mis on seotud litsentsi rentimise süsteemiga.

Välditakse kasutusloa muretsemist

Texase pangandusosakonna esindaja Brenna McGee kinnitas FT Alphaville’ile, et probleem on selles, et firmad nagu TransferWise rendivad PreCashi litsentsi selleks, et vältida ise kasutusloa muretsemist. „PreCash ja Transferwise isegi ei tegele sama asjaga,” ütles ta, märkides, et ühe tegevus on suunatud tarbijale, teise tegevus ettevõttele.

McGee meenutas, et kui ta pöördus TransferWise’i poole ärisuhte kohta rohkema info saamiseks, vastas ettevõte, et nad kavatsevad ise omale litsentsi muretseda, mida nad ka mullu novembriks lõpuks tegid. See on TransferWise’i esimene kasutusluba USAs.

PreCash, kes ei vastanud FT Alphaville’i kommentaaripalvele, ei tegele McGee sõnul enam esindajate volitamise äriga. Möödunud aasta septembris hakkas TransferWise litsentsi rentimiseks tegema koostööd uue partneriga, kelle nimi ei ole teada.

TransferWise’i USA kõneisik selgitas kirja teel, et nad alustasid PreCashiga koostööd 2014. aasta keskel. Ta märkis, et pärast Texase järelevalvemenetlust PreCashi tegevuse kohta, pöördus TransferWise nende poole, et olukord arutada. „Jätkasime alternatiivsete partnerluste loomisega ja viisime kõik tegevused üle uue panganduspartneri juurde 2015. aasta septembris,“ teatas Transferwise. New Hampshire’i trahvi kohta ütles ettevõtte kõneisik, et pärast arutelusid osariigiga oli TransferWise vabatahtlikult nõus maksma. Teates lisati, et volitatud agendiga koostöö on USAs väljakujunenud praktika.

Mida järeldada?

FT Aplhaville toob kogu loo kontekstis esile kaks asja, mis panevad imestama. Esiteks, kuidas või miks üks ettevõte, millel on suured ja tähtsad investorid nagu Andreesen Horowitz, teeb näiliselt lihtsa vea ega garanteeri oma füüsilist kohalolekut osariigis, mis seda nõuab. Teiseks, millisel määral on TransferWise’i ülemäärane entusiasm tekitanud puudujääke regulatsioonide täitmises, mis võib põhjustada edasisi probleeme.

Hetkel kuum