Äripäev • 17 aprill 2016

Pentagon: Vene ründelennuk provotseeris Läänemere kohal USA luurelennukit

Venelaste ründelennukid Su-27 kaitseväe õhuetendusel Peterburis.  Foto: epa

Läinud neljapäeval juhtus Läänemere kohal järjekordne intsident, kus neutraaltsoonis lennanud USA luurelennukist möödus ülilähedalt Vene ründelennuk.

Vene Su-27 möödus USA luurelennuki RC-135 tiivast 15 meetri kauguselt, tehes „kaootilisi ja agressiivseid“ manöövreid, vahendas CNN USA Euroopa väejuhatuse esindaja Daniel Hernandeze sõnu. „Ühe piloodi ohtlik ja ebaprofessionaalne tegevus võib lõppeda mitte kellelegi vajaliku suhete pingestumisega riikide vahel,“ märkis Hernandez.

USA kaalub Venemaale protestinoodi avaldamist.

Venelaste kaitseministeeriumi esindaja, kindralmajor Igor Konašenkov teatas aga väljaandele Kommersant, et ameeriklaste jutt on vale. „14. aprillil Balti mere akvatooriumi kohal kontroll-lende tehes tuvastasid õhukaitseväelased tundmatu lennuki, mis suurel kiirusel suundus Venemaa piiri poole. Selle identifitseerimiseks tõusis õhku üks ründaja Su-27, mis ümber tundmatu lennuki ringi tehes tuvastas, et tegemist on USA õhuväe luurelennukiga RC-135U,“ selgitas venelane. Ta lisas veel, et pärast visuaalset kontakti muutis ameerika piloot kurssi ja keeras otsa ümber.

Hernandeze sõnul oli USA lennuk neutraalvete kohal ega sisenenud Venemaa õhuruumi.

Venemaa riiginõukogu kaitsekomitee juhi asetäitja Frants Klintsevitš omakorda õigustas toimunut sellega, et hoiatuslend on neutraalvete kohal „tavapraktika“.

Kolmapäeval teatas USA teisest intsidendist Vene sõjalennukiga. Pentagoni andmeil lendas Vene ründaja Läänemerel ohtlikult üle USA sõjalaeva Donald Cook. Vene kaitseministeerium teatas USA protestidele vastuseks, et Vene lennuk oli õppetreeninglennul ega rikkunud ühtegi ohutusnõuet. USA välisminister John Kerry avaldas sõjalaeva-juhtumi pärast Vene kolleegile Sergei Lavrovile teravat protesti.

Hetkel kuum