Mait Kraun • 8. mai 2016 kell 13:45

Miljardärid: robotid võtavad teie töökohad

Robotid võtavad töökohti ka Wall Streetilt.  Foto: EPA

Maailma kõige rikkamatel ja mõjuvõimsamatel inimestel on kõigile tähtis sõnum: robotid on tulekul.

Beverly Hillsis toimunud Milkeni instituudi globaalsel konverentsil räägiti, kuidas tehnoloogia hakkab üle võtma peaaegu kõiki turge. Kõige tähtsam on aga see, et tehnoloogia võtab ka töökohad ära, vahendab Yahoo Finance.

„Automatiseerimise peamised kasud on parem kvaliteet ja vähem vigu. Aga see vähendab ka tööjõu vajadust,“ ütles McKinsey Global Instituudi partner Michael Chui.

Tehnoloogia kaotab ka kõrgemapalgalisi töökohti

Konverentsil jõuti järeldusele, et tehnoloogia ei võta meilt ära ainult neid töökohti, mis on lihtsad ja madala palgaga. Praegu juhivad mitmes Austraalia kaevanduses veoautosid robotid. Kohtuvaidluste puhul töötab dokumente läbi hoopis spetsiaalne tarkvara. Wall Streetil automatiseeritakse töökohti, mida varem tegid doktori- ja magistrikraadiga inimesed.

„Kõik tööd, kus tuleb liigutada andmeid ühest kohast teise, automatiseeritakse,“ ütles finantsteenuste ettevõtte Kensho tegevjuht Daniel Nadler.

„Goldman Sachs ja JPMorgan on siin ka 10 aasta pärast. Selleks ajaks on neil vähem töötajaid ja nad on tunduvalt efektiivsemad,“ lisas Nadler.

Suured pangad on viimastel aastatel koondanud kümneid tuhandeid töökohti, sest paljud ärid, näiteks võlakirjadega kauplemine, ei ole enam nii kasumlikud. Investorid avaldavad pankadele survet ja ootavad kasumite kasvu. Pangad ei suuda käivet kiiresti suurendada ja kulude vähendamiseks ning kasumi tõstmiseks on hakatud kasutama tehnoloogia abi.

Finantssektori töökohtade arv väheneb

Märtsikuises Citigroupi raportis tõdeti, et finantssektoris hakkavad töökohad kiiresti kaduma. Citi analüütikud prognoosivad, et USA ja Euroopa pangandussektoris väheneb järgmise kümne aasta jooksul töökohtade arv 30 protsendi võrra.

Milkeni konverentsi osalised märkisid, et probleem ei ole ainult Wall Streetil. Ettevõtja ja autor Martin Ford ütles, et jagamismajandusega seotud teenused on loonud ajutised töökohad, mis peagi uuesti kaovad. Ta tõi näiteks Uberi, mis investeerib suuri summasid selleks, et luua juhita autosid.

Riskifondi Two Sigma asejuht David Siegel ütles, et tehnoloogia on tekitanud sissetulekutega seotud probleeme. See on omakorda põhjustanud viimastel aastatel poliitilisi pingeid. „Keskklassi stagnatsioonis on suuresti süüdi targad arvutiprogrammid,“ ütles Siegel.

Miljardär Steve Cohen aga ütles, et robotid tema eest aktsiainvesteeringuid nii pea tegema ei hakka. Scale Venture Partnersi kaasasutaja Kate Mitchell lisas, et paljud tehnoloogiaga seotud arendused on võimaldanud inimestel lisaraha teenida.

„Väga lihtne on tehnoloogiat süüdistada. Tehnoloogia annab meile samal ajal ka palju uusi võimalusi,“ ütles ta.

Hetkel kuum