Äripäev • 3. juuni 2016 kell 8:50

Viis isikut said süüdistuse majanduskuritegudes

Süüdistatavad tekitasid ettevõtetele ja riigile üle miljoni euro kahju.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Prokuratuur süüdistab kolme inimest ja kaht ettevõtet miljonikahjuga majanduskuritegudes.

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas Rolandile (53), Valterile (57) ja Tiinale (45) ning kahele nendega seotud osaühingule süüdistuse mitmes majanduskuriteos, millega tekitati ettevõtetele ja riigile üle miljoni euro kahju.

Süüdistuse põhjal kulutasid ja omastasid Roland ja Valter aastail 2008–2012 enda juhitud ettevõtte vara kogusummas 841 000 eurot. Nimelt võtsid nad ettevõttele põhjendamatuid kohustusi ja eelistasid oma huve teiste võlausaldajate huvidele ning põhjustasid sellega ettevõtte maksevõime olulise vähenemise ja maksejõuetuse.

„Kokku üritasid mehed süüdistuse kohaselt tekitada ettevõttele üle kolme miljoni euro kahju, kuid tsiviilhagid on esitatud väiksemas summas, sest osa süüdistatavate tehinguid tunnistati hilisema pankrotimenetluse käigus kehtetuks,“ ütles Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kaire Hänilane.

Kriminaalasja eeluurimisel kogutud andmeil kasutasid Roland ja Valter ettevõttest raha väljakandmiseks erinevaid skeeme. Näiteks esitas ettevõte pangale laenuraha väljamaksmiseks dokumente tööde kohta, mida tegelikult ei teostatud ning osa saadud laenurahast kanti hoopis Rolandi ja Valteri isiklikele kontodele. Samuti tegid Roland ja Valter süüdistuse põhjal tehinguid kolme Valgas asuva kinnistuga, mille eesmärk oli viia vara ettevõttest välja ning tekitada endale kunstlik eelis teiste võlausaldajate ees. „Kuna ettevõttel polnud pärast neid tehinguid enam vara pangalaenu tasumiseks, läks ettevõte pankrotti,“ märkis prokurör Hänilene. 

Ühtlasi süüdistatakse Rolandit ja Valterit selles, et nad jätsid maksuhaldurile esitatud tuludeklaratsioonides kajastamata kinnistute müügilt saadud tulu, mille tulemusel jäi riigile laekumata kokku 424 000 eurot tulumaksu.

Rolandit ja Tiinat süüdistatakse ka rahapesus, sest nad korraldasid ettevõttest välja viidud rahaga tehinguid, mille eesmärk oli uurimisandmeil raha kriminaalse päritolu varjamine. Samuti on Tiinale esitatud süüdistus soodustuskelmuses, mis seisnes selles, et ta taotles aastail 2009–2011 oma firmale PRIA-lt pettuse teel ligi 63 000 eurot investeeringutoetusi. Sellest summast maksis PRIA välja 34 000 eurot. Tiina töötas samal ajal ka PRIA-s ametnikuna ja lahkus omal soovil töölt 2012. aastal.

Prokuratuuri taotlusel on Tartu maakohus võimaliku konfiskeerimise tagamiseks arestinud ligi 340 000 euro väärtuses süüdistatavate pangakontodel olnud raha ja ühe kinnistu.

Kriminaalasja eeluurimise korraldas Lõuna prefektuur ja uurimist juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Tartu maakohus otsustas mai lõpus, et kriminaalasja hakatakse arutama 4. jaanuaril 2017 Tartu kohtumajas.

Hetkel kuum