Pille Ivask • 11. juuni 2016 kell 16:00

Venezuela opositsioon rebeneb

Venezuela president Nicolas Maduro  Foto: EPA

Peale selle, et Venezuela majandus on väga viletsas seisus, hakkab ka sealne poliitikamaastik üha ebastabiilsemaks muutuma: see nädal tõi uudise, et sealne opositsioon on lõhenenud.

Peamine põhjus, miks opositsiooni liikmed kraaklevad, on lihtne: kuidas kukutada riigi praegune president Nicolas Maduro võimult. Kui üks osa opositsioonist leiab, et õigem oleks võimulolijatega läbi rääkida ja referendum edasi lükata ning vastutasuks saada poliitvangid kinnipidamisasutusest vabastatud, siis teine osa opositsioonist sellega ei nõustu ning nõuab, et referendum toimuks juba sel aastal.

Venezuela opositsioon on juba pikemat aega nõudnud referendumit, et rahvas saaks otsustada, kas praegune president Nicolas Maduro on õige mees riigi etteotsa.

Lõhki rebenenud opositsioonileeri liidrid Henrique Capriles ja Leopoldo Lopez on teadaolevalt küll proovinud leida ühtset lahendust, ent mingeid arenguid allikate sõnul pole.

Probleemid opositsioonis

Probleemid ning lahkarvamused pole Venezuela opositsioonis sugugi uudsed. Hugo Chavezi valitsusajaga 17 aastat tagasi alguse saanud sotsialistide võim on olnud poliitiliste vastate jaoks üsna keeruline murda. Senine suurem õnnestumine opositsiooni jaoks on olnud 2013. aasta, mil pärast Chavezi surma oleks riigi presidendiks peaaegu saanud Capriles. Kuigi viimasel ajal on venezuelalased olnud valitsuse vastu, pole opositsioon siiski suutnud võimalust ära kasutada ning rahvast täielikult oma leeri meelitada.

Kuigi opositsioonil on Venezuela kongressis ülemvõim, pole neil Venezuela Ülemkohtu toetust, kuna sealsed liikmed on Maduro liitlased.  

Pikalt vanglas

Opositsiooni üks liidreid Lopez on juba kaks aastat vanglas olnud. Teda süüdistati 2014. aastal valitsusevastaste protestide ajal inimeste vägivallale õhutamises ning mõisteti 14 aastaks trellide taha. Lopezi esindaja säutsus tema Twitteri kontol, et Lopez peab oluliseks kõigi poliitvangide vabastamist ning on seda nõus tegema rahvahääletuse edasilükkamise arvel.

Capriles, keda on varem nimetatud nii Lopezi vastaseks kui ka liitlaseks, rõhutas omakorda, et dialoogi aeg Venezuela võimudega on ammu möödas. Capriles on korduvalt öelnud, et opositsioon peab jääma ühendatuks ning oma eesmärkides lähtuma tavalistest venezuelalastest, kelle elu on praegu riigi keerulise majandusliku olukorra tõttu väga raske.

Hetkel kuum