Euroopa Liidu keeldumine kokkuleppest, mis oleks Suurbritannial võimaldanud sisserännet pidurdada, oli üks mõjuvaid põhjuseid, miks läinud nädalal Suurbritannias toimunud referendumil jäid peale Euroopa Liidust lahkumise pooldajad.
- David Cameron Ülemkogul Foto: Scanpix/REuters
Nii selgitas
Suurbritannia ametist lahkuv peaminister
David Cameron eile oma viimasel õhtusöögil Brüsseli Ülemkogul teistele valitsusjuhtidele. Cameron hoiatas, et kui
Euroopa Liit tahab ka edaspidi Suurbritanniaga tihedaid majandussuhteid, siis peab midagi muutuma ja migratsiooniprobleem lahenduse leidma, vahendas agentuur Bloomberg.
Cameroni selline avaldus tõstab ilmselt tööjõu vaba liikumise teema ka Briti konservatiivide partei uue juhi valimiskampaania keskmesse. Cameron hoiatas, et sama teema võib ajendada ka teisi liikmesriike oma referendumeid korraldama.
Cameron oli õhtusöögi järel nähtavalt liigutatud. Kui temalt küsiti, kas ta kahetseb referendumi korraldamist, siis vastas Cameron, et kahetseb kaotust. Surve referendumi korraldamiseks oli tema sõnul aga olnud liiga suur.
Ülemkogu hajutas nii nende lootused, kes arvasid, et referendumi tulemust on kuidagi veel võimalik tagasi pöörata. „Tänasel õhtul ma ei näe mingit tagasiteed hääletuse tulemusest, mis toetas lahkumist,“ ütles
Saksamaa kantsler
Angela Merkel kohtumise järel. „Praegu pole aeg soovmõtlemiseks, vaid vaja on reaalsusele näkku vaadata.“
Valitsusjuhid hoiatasid Cameroni, et enne ametliku lahkumistaotluse esitamist ei saa kõnelused ELi ja Suurbritannia tulevaste suhete üle alata. Liiga kaua ei või see määramatus kesta. Cameron kordas, et lahkumisklausli ELi aluslepingus peab siiski käivitama juba Suurbritannia järgmine peaminister.
Mitu valitsusjuhti märkis, et mingit erikohtlemist Suurbritannial loota ei ole, kui riik ei ole enam Euroopa Liidu liige. „Suurbritannia ei saa juurdepääsu ühisturule, kui ta ei täida vaba liikumise nõuet,“ ütles
Prantsusmaa president Francois Hollande.
Sõnum oli presidendil ka London Cityle. „City, mis tänu Euroopa Liidule on saanud euroala jaoks kliiringut teha (kauplemiseks aktsiate ja derivatiividega - toim), ei saa seda enam jätkata,“ ütles Hollande. „Olgu see näiteks, mis juhtub, neile, kes tahavad Euroopa (Liidu – toim) lõppu,“ tsiteeris ajaleht Fiinancial Times. „Olgu see õppetund.“
Seotud lood
FIDE kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. aastal esmakordselt New Yorgis. 26. detsembril Wall Streetil algav suursündmus toob kokku maailma tippmaletajad ja rõhutab male sümbolväärtuseid – strateegiat ja riski –, mida seekord väljendatakse globaalse ärikeskuse südames.