Äripäev • 17. august 2016 kell 8:45

Madalad intressid toovad seifid sularaha täis

Negatiivsed intressid toovad sularaha tagasi?  Foto: Arno Mikkor

Idee hoida rahahunnikuid seifis võib kõlada nagu stseen mõnest vanast filmist, kuid tegelikult käivad sellised mõtted pankurite peas.

Nimelt on madalad intressimäärad pannud pankurid otsima viise, kuidas negatiivsete intressimäärade kahjust pääseda, ja üks võimalus on kommertspankadel hoiustada raha Euroopa Keskpanga (EKP) asemel sularahana, kirjutab Financial Times.

Euroopa kiirteed salahoidlatesse sularaha vedavatest autodest veel umbes ei ole, kuid tõik, et EKPs raha hoidmise eest peab pank maksma 0,4% aastas, on pankureid uusi ideid otsima pannud. Nimelt on madalad intressimäärad seni Euroopa pankadele maksma läinud 2,64 mld eurot. Majanduslehe andmeil ulatub ettevõte sularahavaru 10 miljoni euroni.

Samas pole ka sularaha ladustamine lihtne lahendus, sest selle hoidmine toob lisakulusid kaalu ja mahu tõttu. Reutersi arvutuste kohaselt kaalub miljard eurot 200eurostes rahatähtedes üle viie tonni. Praegu on käibel üle kahe triljoni euro, mis kaalub kokku 10 000 tonni.

"Sularaha kuhjamine pole kellegi huvides. See läheb pankadele kalliks maksma ja on selge signaal keskpankadele, et intressimäärasid enam allapoole pole võimalik tuua," kommenteeris saksa pankur Financial Times'ile.

EKP teatas negatiivsest intressimäärast 2014. aasta suvel, lootuses sundida sellega panku raha välja laenama, mis omakorda toidaks inflatsiooni. Seni pole see soov aga eurotsoonis täitunud, sest hinnakasv liigub nulli lähedal. Järgmiseks aastaks prognoosib keskpank samas 1,3-1,4% hinnalisa.

Hetkel kuum