Reform venitas ööistungit euro kaupa

Reformierakondlasest Kristen Michal teatas eile, et venitavad istungit nii palju, kui saavad.  Foto: Andres Haabu
Eliisa Matsalu • 15. detsember 2016 kell 5:45

Maksupaketi teine lugemine ei taha kuidagi lõppeda, sest Reformierakond on öö läbi enne ühe euro suuruste muudatusettepanekute hääletamist vaheaegu palunud.

Eile kell 14 algas riigikogus koalitsiooni maksupaketi teine lugemine. Seni 17 aastat valitsust juhtinud Reformierakond on korrutanud, et koalitsioon peaks kõikidest maksumuudatustest loobuma. Kuna nende ettepanek ei leidnud poolehoidu, otsustas Reformierakond seaduseelnõu teist lugemist võimalikult venitada.

Opositsioon tegi maksupaketile 157 muudatuse ettepanekut, enne mille iga lõpphääletust võtab välja kümneminutilise pausi.

Endine peaminister Taavi Rõivas ütles ööistungil, et Reformierakond venitab meelega selleks, et juhtida tähelepanu, kui puudulik on koalitsiooni uus maksupakett.

Samas ei ole Reformierakond öö läbi arutelu all olnud muudatusettepanekutesse teinud ka väga palju sisulisi ettepanekuid, mis maksupaketti parandaks. Nimelt on 157 muudatusettepanekust lõviosa ehk 120 vaid ühe euro suurused muudatusetepanekud. Kusjuures kõik eurosed ettepanekud käivad eelnõu ühe ja sama paragrahvi punkti kohta. Täna hommikuks on riigikogu läbi jõudnud arutada umbes veerandi paketist. Enamikku parandustest pole hääletusel vastu võetud.

Istung kestab hommikul kella kümneni, seejärel algab uus istung. Juba eile päeval kuulutati välja erakorralised istungid reedeks ja vajadusel ka laupäevaks - juhuks, kui ei jõuta teise lugemisega lõpuni.

Eile pärastlõunast kestnud istung on paljudki ahastusse ajanud. Järgneb väljavõte istungi stenogrammist.

Peeter Ernits, Keskerakond: Mul on üks küsimus: milleks see kõik? (Naer saalis.)

Aseesimees Enn Eesmaa: Isegi klassikud on öelnud, et selles on küsimus. Jaanus Marrandi!

Jaanus Marrandi, SDE: Ma olen täna tegelikult Reformierakonnas ja Valdo Randperes eriti pettunud, kui ta nimetab seda sisuliseks debatiks ja neid sisulisteks ettepanekuteks. Ma olen väga sügavalt pettunud.

Aseesimees Enn Eesmaa: Peeter Ernits!

Peeter Ernits: Veel üks küsimus: kaua võib? (Naer saalis.)

Aseesimees Enn Eesmaa: Ma eeldan, et need repliigid on osa arutelust. Kuivõrd see on sisuline arutelu, kuna me räägime tulumaksuseadusest ja sotsiaalmaksuseadusest, see on teine asi. Valdo Randpere!

Valdo Randpere, Reformierakond: Mina jälle pigem küsiks, et mis ajast on protseduuriline küsimus see, mida Jaanus Marrandi tunneb või ei tunne. Minul on ausalt öeldes jumala ükskõik, mida ta tunneb. Nii et ma arvan, et protseduuride seisukohalt Eesti Vabariigi Riigikogu stenogrammil ka.

Aseesimees Enn Eesmaa: Istungi juhataja nõustub nii mõnegi etteheitega, et kas on tegemist protseduurilise küsimusega. Klassikalises mõttes kindlasti mitte, kuid samas selgitame ja selgitavad kolleegid kolleegidele mõningate ettepanekute ja otsuste sisu. Mihhail Stalnuhhin, palun!

Mihhail Stalnuhhin, Keskerakond: Aitäh, härra juhataja! Ma arvan, et opositsioonil on õigus kaitsta oma vaateid selle relvaga, mis neil on kättesaadav, ja las nad teevad seda rahulikult. Ainult mul on üks protseduuriline küsimus. Tuletage palun meelde, mida ütleb meie töökorraseadus selle kohta, kuidas pannakse hääletamisele. Kas on võimalik kommenteerida ettepanekut? Kui jah, siis kui pikalt jne? Nagu ma mäletan, aasta tagasi keelati meil rangelt hääletamisele panemisel üldse kommenteerida, millest on juttu, milline on see ettepanek, on see ülihea või ülihalb jne.

Aseesimees Enn Eesmaa: Te mäletate õigesti. Tõepoolest, üldiselt eelistatakse lakoonilisi repliike, nagu "Palun panna see muudatusettepanek hääletusele", ja siis hääletatakse. Kuid samas istungi juhatajana lühikommentaare ma siiski ei tahaks keelata. Mihhail Stalnuhhin, palun!

Mihhail Stalnuhhin: Lugupeetud kolleegid! Olgem tänulikud Reformierakonnale, sest neid muudatusettepanekuid oleks vabalt võinud olla 1200. Te saate sellest aru, see on väga tagasihoidlik käik praegu 120-ga siia tulla. See võimaldab meil õigel ajal see seadus vastu võtta. Mida rohkem me räägime, seda pikemaks see ööistung läheb.

Aseesimees Enn Eesmaa: Kalle Laanet, palun!

Kalle Laanet, Reformierakond: Aitäh, austatud juhataja! Kas te oskate öelda, kas kolleeg Mihhail Stalnuhhin ei tegele praegu istungi venitamisega? Me tahaksime sisuliselt asju arutada. (Naer saalis.)

Aseesimees Enn Eesmaa: Istungi juhataja on nõus sellega, et mida kiiremini me läheme konkreetsete hääletuste juurde, seda kiiremini me saame tegelda tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse teise lugemise lõpetamisega. Valdo Randpere!

Valdo Randpere: Mina jälle erinevalt Kalle Laanetist tahaks just öelda Mihhail Stalnuhhinile, et kuldsed sõnad. Täitsa nõus sinuga.

Aseesimees Enn Eesmaa: Võtan sõnasabast kinni ja rahuldan fraktsiooni soovi 10minutiliseks vaheajaks. V a h e a e g.

Punktid 9-129 olevad muudatusettepanekud on kõik samasugused, tõustes vaid ühe euro kaupa.  Foto: Väljavõte muudatusettepanekutest
Hetkel kuum