• Jaga lugu:

  Uue aasta prognoosid Tallinna börsile

  Aasta hakkab lõppema ja seetõttu on huvitav teada, mida prognoositakse Tallinna börsile uueks aastaks.

  Võib öelda, et seitse lahjat aastat on möödas ja ees ootab seitse rammusat aastat

  Rene Ilves,
  investor
  2016 on Tallinna börsile olnud hea aasta, sest lisaks mitme ettevõtte börsile tulemisele tõusis börsiindeks uue rekordkõrge tipuni. Eksperdid on seda meelt, et uuel aastal võivad börsiindeksit mõjutada ka välispoliitilised meeleolud. Kõige rohkem tõstetakse esile ehitussektorit, millele prognoositakse tõusu, kuid on ka teisi ettevõtteid, millel tasuks silma peal hoida.
  Portfellis võiksid olla ehitusfirmad ja Harju Elekter
  LHV vanemanalüütik Joonas Joost ütles, et viimased paar aastat on Eesti ehitusturg olnud madalseisus, mille põhjuseks on eelkõige avaliku sektori vähene aktiivsus. Kuid 2017. aastal on oodata turu aktiivsuse kasvu. „Lisaks ootame 2017. aastal täiendavalt nii Merko Ehituse kui ka Nordeconi puhaskasumite tuntavat paranemist tulenevalt juba varem sõlmitud ehitusprojektide suuremast realiseerimise mahust,” ütles Joost.
  Merko Ehitus on investor Rene Ilvese suurim investeering Tallinna börsil. Ilves on samuti seda meelt, et euroraha tõmbab uuel aastal ehitusfirmad käima. „Võib öelda, et seitse lahjat aastat on möödas ja ees ootab seitse rammusat aastat. Ehitussektori kaua oodatud euroraha tuleb juba 2017. aastal. Näiteks Tallinnas alustatakse peagi mitme suure projektiga – Haabersti ristmik, Russalka ristmik, Gonsiori tänava kapitaalremont, trammitee pikendamine lennujaamani,“ loetles ta.
  Eurorahale lisaks nimetab Ilves ka Rail Baltica projekti, mis on samuti ehitusfirmadele positiivne. „Kui varem on mõned erakonnad projekti vastustanud, siis pärast võimu haaramist on neist saanud hoopis projekti toetajad. Nüüd võib juba öelda, et rong on läinud ja Rail Baltica tuleb. Ühe suure ehitusettevõtte juht ütles, et Rail Baltica on nii suur projekt, et kasutab ära kogu Eesti ehitusettevõtete tootmisvõimsuse. Olukord, kus ehitusettevõtete tootmisvõimsus on täis, saavad nad tõsta hindu tellijatele, mis tähendab suuremaid kasumeid ehitusfirmadele,“ ütles Ilves.
   
  Ilvese sõnul on ka eratellijate koha pealt näha turu elavnemise märke. „Ühe kaubanduskeskuse juht ütles hiljuti, et kaubanduses rohkem ruumi pole, kuid eelmisel nädalavahetusel ootasin ma tema keskuse juures parkimiskohta 25 minutit. See viitab sellele, et ruumi on veel küllaga," rääkis Ilves. "Mis puudutab eramuehitust, siis Eestis on elaniku kohta 30 ruutmeetrit elamispinda, lõunanaabrite leedukate juures on see 40 ruutmeetrit inimese kohta, Lääne-Euroopa riikidest rääkimata, kus ruutmeetreid on oluliselt rohkem. Eesti elamufond on kohati ka üpris amortiseerunud.“
  Peale ehitusfirmade näeb Joost head aastat ka Harju Elektrile, mis teatas hiljuti suurest töövõidust Soomes. „Järgmise nelja aasta jooksul peaks see lisama ettevõtte käibele ligi 20% ehk 12 miljonit eurot aastas. Uue lepingu suhteline mõju kasumile kujuneb ilmselt veel suuremaks ning 2017. aasta puhaskasum võib kujuneda aasta varasemast ligi kolmandiku kõrgemaks,” sõnas Joost.
  Kawe Kapitali portfellihaldur ja juhatuse liige Kristjan Hänni ütles, et parimat tootlust võib näidata mõni ülevõtmisobjekt. „Näiteks PRFoods võib sellega kunagi üllatada,“ ütles ta.
  Meeleolu võivad kujundada Vene hirmud
  Hänni sõnul on märgata mõne kohaliku poliitiku õhutatud Vene hirme USA presidendiameti üleminekuperioodiga seoses ja see võib mingil määra mõjutada ka investeerimisotsuseid. „Näiteks pääses Leedu välisminister Linkevicius hiljuti rahvusvahelisse telepilti sellega, et tunnistas ametnikele, et on Balti küsimuses hetkel väga kartlik. Sellised asjad võivad mõne investori jaoks investeerimisotsuseid edasi lükata või ära jätma suunata. Turg võiks vähemalt aasta alguses olla pigem tugev,“ ütles Hänni.
  Joosti sõnul võivad plaanitavad aktsiisimuudatused puudutada ka Tallinna börsi alternatiivturul noteeritud Linda Nektarit. „Kuigi pikas perspektiivis aktsiiside tõstmine ilmselt vähendab kohalike lõpptarbijate nõudlust kodumaise siidri järele, siis lühiajaliselt ei saa välistada ettevõtte tootmismahu kasvu, kui kliendid peaksid otsustama enne kõrgemate aktsiismäärade kehtima hakkamist odavama aktsiisiga maksustatud toodet suuremates kogustes varuda. 2017. aastasse jääb ka ettevõtte aroomiäri algus, mis küll esialgu kasumile liiga suur positiivset mõju veel ei avalda,” ütles Joost.
  Riia börsil põnevad ettevõtted
  Rääkides naaberriikide börsidest, mainis Joost paari Riia börsil noteeritud ettevõtet, mis eeldatavasti kasvatavad 2017. aastal tuntavalt oma puhaskasumit. Üks selline võib olla ravimitootja Olainfarm, mille kasum on sellel aastal väga suuresti mõjutatud erinevate varade ja nõuete allahindlustest. “Eeldatavasti kujuneb ettevõtte 2016. aasta puhaskasumiks 8,8 miljonit eurot ning erinevaid allahindlusi tehakse sel aastal kokku umbes 6,9 miljoni euro eest. 2017. aastal me allahindlusi kindlasti sellises mahus ei oota ning on isegi võimalus, et osa 2016. aastal tehtud allahindlustest pööratakse 2017. aastal ümber,“ sõnas Joost.
  Lisaks mainis ta ka Valmieras asuvat klaasivabrikut, mis on lõpusirgele jõudmas tootmismahtu suurendavate investeeringutega. Selle aasta sügisel käivitas ettevõte uue klaasisulatusahju Lätis ning järgmise aasta teisel poolel plaanitakse lõpule viia tootmise laiendamine Ameerika Ühendriikides. “Mõlemal investeeringul on positiivne mõju 2017. aasta tootmismahule ja seeläbi ka majandustulemustele,” ütles Joost.
  USA börs – ei liha ega kala?
  Rene Ilves ütleb järgmise aasta USA börsi kohta, et see pole liha ega kala. “USA Keskpank teatas, et majandus on juba nii heas seisus, et saab intresse tõsta. Järgmise aasta jooksul lubati seda teha kolm korda. Trumpi presidendiks saamine mõjutab osa sektoreid positiivselt ja teisi negatiivselt. See tekitab minu arvates olukorra, kus turul pole kindlat suunda,“ ütles ta.
  Hänni hinnangul jätkub USA aktsiaturgudel tõus, kuid võimatu on öelda, millistele tasemetele vahepeal kukutakse, kui see praegune osalt sunnituna tunduv ostmine ammenduma hakkab. “Mulle tundub, et terve investorite generatsiooni hoiakuid määranud finantskriis on põhjustanud olukorra, et ollakse pidevas negatiivsete uudiste valmiduses ja seetõttu on turu reaktsioon positiivsetele uudistele palju tugevam kui negatiivsetele,“ sõnas Hänni.
  „Kui inflatsiooniootused kuidagi selle praeguse "uue normaalsuse" tammi tagant ikkagi valla pääsevad, siis see iseenesest ei oleks aktsiaturule negatiivne, küll aga põhjustaks kindlasti rotatsiooni sektorite vahel,“ lisas Hänni.
  Euroopa kohta ütles Ilves, et jätkuvad madalad intressid, kuna Lõuna-Euroopa võlariigid ei suudaks kõrgemaid intresse taluda. „Põhja-Euroopale ja Eestile on see ainult positiivne ja kütab majanduskasvu,“ sõnas ta.
  Nelli Janson: optimism kandub edasi ka uude aastasse
  LHV Panga vanemmaakler Nelli Janson ütles, et USA börsidel olev optimismilaine kandub edasi ka järgmisse aastasse.
  Trumpi võit USA presidendivalimistel tõi endaga kaasa kõrgendatud ootusi ja andis pulliturule kütet. Trump on lubanud nii maksureforme, pangaregulatsiooni lõdvendamist kui ka suuri kulutusi infrastruktuurile – kõikide nende lubaduste teostamine toetaks kindlasti USA majanduskasvu. 
  Samas tuleb nentida, et turud on headest uudistest sammu võrra juba ka ette rutanud ja viimasetel nädalatel turge valitsenud eufooria tundub paljudele juba kergelt hirmutav.
  Põhjusi, mis võiks ka USA turge negatiivselt mõjutada, järgmisest aastast muidugi leiab. Poliitiline ebakindlus Euroopas ja Hiina majanduskasvu aeglustumine on kõige globaalsema haardega murelapsed, kuid ka Trumpi lubaduste elluviimine ei pruugi nii sujuvalt kulgeda, kui turuosalised praegu eeldavad. Tugev dollar ja intresside tõstmine on ettevõtete tulemustele samuti potentsiaalne ohuallikas.
  Kuid kõigele vaatamata on USA aktsiaturgudel aastal 2017 mingit laadi krahhi hetkel küll raske tulemas näha. Kindlasti tuleb korrektsioone, aga usun, et USA aktsiaturgude kõigi aegade tippe me veel näinud pole.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Kristina Schotter: hagi tagamise nõue on kõvasti kreenis
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Nõrk tööhõive vajutas USA börsid rekordtasemelt alla tagasi
USA oodatust kehvem tööhõiveraport kukutas S&P 500 aktsiaindeksi täna eilselt rekordtasemelt alla.
USA oodatust kehvem tööhõiveraport kukutas S&P 500 aktsiaindeksi täna eilselt rekordtasemelt alla.
Raadiohommikus: kinnisvararajajad teatavad tulemusi
Homme annavad börsile oma esimesest poolaastast ülevaate Eesti ehitusturuhiiud Merko ja Nordecon. Samuti on oodata kinnisvarafondi Baltic Horizon kuue kuu numbreid. Kuidas ehitus- ja kinnisvarasektoril läheb, kommenteerib Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink.
Homme annavad börsile oma esimesest poolaastast ülevaate Eesti ehitusturuhiiud Merko ja Nordecon. Samuti on oodata kinnisvarafondi Baltic Horizon kuue kuu numbreid. Kuidas ehitus- ja kinnisvarasektoril läheb, kommenteerib Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink.
29 000 inimest on liiga suure maksuvaba tulu deklareerinud
Esimese poolaastaga on Eestis 29 000 inimeste lasknud oma maksuvaba tulu deklareerida rohkem või kiiremini, kui tegelikud sissetulekud on olnud.
Esimese poolaastaga on Eestis 29 000 inimeste lasknud oma maksuvaba tulu deklareerida rohkem või kiiremini, kui tegelikud sissetulekud on olnud.