Jäätmefirma ostab teehooldaja

Eesti Keskkonnateenuste juhataja Argo Luude  Foto: Eiko Kink

Peamiselt jäätmefirmana tuntud Eesti Keskkonnateenused tahab osta teehooldefirma Vooremaa Teed ja otsib teehoolduse turul ka edaspidi ostuvõimalusi.

Eesti Keskkonnateenused on Vooremaa Teedega koostööd teinud juba üle aasta. Seni Merko kontserni kuuluva Tallinna Teede omanduses olnud firmale kuulub üks riigimaanteede hoolduse leping Viljandimaal. Seal on alltöövõtjana tegutsenud ka Eesti Keskkonnateenused.

Eesti Keskkonnateenuste juhi Argo Luude sõnul hakkasidki ostumõtted idanema koostööst ning sellest, et partneri ärisuunad olid muutumas. "Iseenesest ei ole tegu väga suure ega olulise tehinguga, aga tundub, et mõlemale poolele võiks see sobida," rääkis ta.

Teehooldusega on Eesti Keskkonnateenused väikestviisi tegutsenud juba pikalt, maanteede hooldusega ongi firma seni kokku puutunud peamiselt Vooremaa Teede alltöövõtjana. Eesti Keskkonateenused osales usinasti ka riigimaanteede hooldehangetel, aga sealt pole ühtegi lepingut tulnud.

"Maanteede hooldus on meile huvi pakkunud, teede hooldusest me üht-teist teame. Sellepärast mõtlesime, et miks mitte," rääkis Luude. Kuna firmal on teedehoolduse alal kogemus olemas, peab EKT seda endale sobivaks suunaks.

Argo Luude

Eks elu ongi ju selline, et kogu aeg ikka vaatad turu peal ringi, kes-kus saada on.

Plaanis turul ringi vaadata

Kas siis, kui ostutehing jõustub, plaanib Eesti Keskkonnateenused maanteede hoolduse sektoris veel ringi vaadata ning kaaluda veel mõne tegija ostmist või turule sisenemist? "Ikka, jah. Eks elu ongi ju selline, et kogu aeg ikka vaatad turu peal ringi, kes-kus saada on, kus mis arengud on," rääkis Luude.

Nordeconile kuuluva konkureeriva teefirma Tariston juhatuse liige Peep Õun ütles, et turgu tehing eriti mõjutada ei tohiks. "Turg on täna nii kui ta on ja küllaltki konkurentsitihe," rääkis firma.

Väikest aktiivsust võib konkurendi hinnangul omanikuvahetus Vooremaa Teede poolt turule lisada, ent suures plaanis ei ole märkimisväärset muudatust oodata, lisas Õun.

Küll aga võib Taristoni juhi sõnul oodata seda, et Eesti Keskkonnateenused hakkab turul aktiivsemalt ringi vaatama ning otsib ka muid ostukohti. "On ju praegu plaanis Eesti Teed erastada," märkis Õun ja hindas, et praegune riigifirma võib ETK-le huvi pakkuda küll.

Hinna üle käivad läbirääkimised

Praeguseks on pooled sõlminud põhimõttelise kokkuleppe, siduvat lepingut ei ole ning selge pole ka tehingu hind või üle mineva vara koosseis.

Kui tehing teoks saab, omandaks Eesti Keskkonnateenused Vooremaa Teedes täisosaluse. Konkurentsiametile esitatud teate järgi läheksid üle töötajad, seadmed ja kolm hankelepingut. Lisaks Viljandi riigimaanteedele teeb Vooremaa Teed hanke alusel töid ka Põltsamaa vallas ja Põltsamaa linnas.

Vooremaa Teede praeguse omaniku Merko Ehituse kommunikatsioonijuht rõhutas, et tehingut veel sõlmitud ei ole ning läbirääkimised alles käivad. Rohkem infot kontsern börsifirmana omalt poolt jagada ei saa.

Eesti Keskkonnateenuste põhivaldkond on jäätmekäitlus ja jäätmevedu ning muu seonduv, samuti jäätmejaamade haldamine omavalitsustega sõlmitud lepingute alusel. Kõrvalärina tegutseb kontsern ka teehoiuturul, peamiselt linnatänavate hoolduse valdkonnas. Eesti Keskkonnateenuste suuromanik on erakapitalifond Baltcap.

Eesti Keskkonnateenuste ja Vooremaa Teede ühine turuosa Eesti maanteede hooldamisel jääb firmade teatel alla 15%. Linnatänavate hoolduse valdkonnas ulatub turuosa aga üle 15%. Konkurentsiolukord ega turustruktuur tehingu osapoolte hinnangul siiski ohus ei ole.

Hetkel kuum