Äripäev • 1. juuni 2017 kell 20:48

Trump otsustas taanduda Pariisi kliimaleppest

Donald Trump.  Foto: EPA

USA president teatas, et Ameerika Ühendriigid taanduvad 2015. aastal sõlmitud Pariisi kliimaleppest, mis peaks aitama vähendada globaalset soojenemist.

Trump ütles, et alustab läbirääkimisi uue, "õiglase" kokkuleppe sõlmimiseks, mis ei paneks kehvemasse olukorda USA ettevõtteid ja töötajaid. 

Oma presidendikampaania ajal ütles Trump, et kavatseb aidata riigi nafta- ja söetööstust. Tema vastased ütlevad, et Pariisi leppest taandumine tähendab USA lahtiütlemist olulise globaalse väljakutse eestvedamisest.

Pariisi leppega sidusid end peale USA veel 187 riiki, kes leppisid kokku pingutustes hoida globaalse temperatuuri kasvu märkimisväärselt alla kahe kraadi ja püüdlevad selle nimel, et seda veelgi piirata kuni 1,5 kraadini. Ainult Süüria ja Nicaragua ei allkirjastanud lepingut.

Mida Trump ütles?

Trump ütles täna Valge Maja roosiaias peetud kõnes, et Pariisi kliimalepe seab USA halvemasse olukorda ning kammitseb riigi majandust.

Ta väitis, et kokkulepe läheb Ühendriikidele maksma (SKPs) 3 triljonit dollarit ning kokku kaotatakse selle tõttu 6,5 miljonit töökohta. Samal ajal on Hiina ja India majandustele antud soodsamad tingimused.

"Selleks, et täita oma püha kohustust teenida Ameerikat ja selle kodanikke, taandub USA Pariisi kliimaleppest. Aga me alustame uusi kõnelusi selleks, et leppega uuesti ühineda või luua täiesti uus lepe, mille tingimused on Ühendriikide suhtes õiglased," ütles Trump.

Analüütikud ütlevad, et USA taandumine muudab leppes sätestatud eesmärkide täitmise tunduvalt raskemaks.

USA süsihappegaasi emissioon on maailmas teisel kohal, esimene on Hiina. Kokku moodustab USA 15 protsenti maailma emissioonist.

Musk loobus Trumpi nõustamisest

Enne Trumpi avaldust ütles Tesla tegevjuht Elon Musk, et kui president kliimaleppest taandub, loobub ta tema nõustamisest. "Siis ei jää mulle valikut ja lahkun tema nõuniku kohalt," ütles Musk täna.

Vaid paar minutit pärast Trumpi sõnumit teatas Musk, et enam ta presidendi nõustajate hulgas ei ole. "Kliimamuutused on reaalsed. Pariisi leppest loobumine ei ole halb ainult Ühendriikidele, vaid kogu maailmale," kirjutas ta Twitteris.

 

Am departing presidential councils. Climate change is real. Leaving Paris is not good for America or the world.— Elon Musk (@elonmusk) June 1, 2017

Hetkel kuum