Invaliid Toomas sai tänu Äripäevale korteri

Meedia sekkumine pani bürokraadid kiiremini tööle.  Foto: Shutterstock
Kadi Heinsalu • Merit Pärnpuu • 11. detsember 2017 kell 11:30

Tallinna Linnavalitsus andis invaliid Toomasele invakorteri, kuhu endine ettevõtja sai kolida juba reedel.

Toomase lugu vaatab Eesti sotsiaalsüsteemi kardinate taha, millest harva mõni päikesekiir läbi tungib. 

Toomast on vintsutatud kevadest saati erinevate hooldekodude vahel nagu papist hampelmanni, samas kui põletik jalas aina ägenes. Ametnikke ei pannud kiiremini tegutsema ka tõik, et invakorteri saamine oli eeldus, et arst Toomase akuutselt kulgeva põletikuga haiget jalga üldse ravima hakkaks.

Sealsamas ootavad sajad vanakesed ja pidevat järelevalvet vajavad haiged hooldekodu järjekorras.

Äripäev avaldas eluraskustesse sattunud endise ettevõtja, 60aastase Toomase loo natuke rohkem kui nädal tagasi. Nüüd sai Toomas Tallinna linnalt kätte invakorteri võtmed, kolis hooldekodust välja ja elab Põhja-Tallinnas sotsiaalmajas.

Eluruumi sai Toomas Uus-Maleva tänavale 12 aastat tagasi avatud munitsipaalmajja. Tallinna kesklinna valitsuse juhataja asetäitja Jüri Lump ütles, et sotsiaaleluruum on värskelt remonditud. Toomas kolis uude koju reedel.

Toomase lugu läks kohe liikvele

Äripäev ja Terviseuudised avaldasid üle-eelmise nädala lõpus loo sotsiaalsüsteemi hammasrataste vahele jäänud töötust ratastoolihaigest Toomasest. Toomase lugu loeti Äripäeva veebis rekordiliselt palju. Massimeedia Heategevusfondi juht Siim Kaevats saatis artikli edasi haigekassale ning tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile päringuga, mida ette võetakse. Toomase juhtumiga oli kursis ka õiguskantsler.

Toomase ravi pärast tunneb muret ka Norras elav väliseestlane, kes soovib meest aidata. "Maailma paremaks muutumine käibki ühe inimese kaupa. Lootus ja lugupidamine on vajalik ja seda tuleb otsida, kui kohati jääb vajaka," ütles ta.

Toomasega on ühendust võtnud ka haigekassa esindaja, kes soovis uurida mehe haiguslugu ja pakkuda talle edaspidiseks vajalikke teenuseid.

Haigekassa juht Rain Laane ütles kommentaariks vaid seda, et on kuue ametis oldud nädalaga õppinud, et saab tegutseda ainult seaduse piires. "Erasektori loogika, mis ütleb, et kõik, mis pole keelatud, on lubatud, avalikus sektoris ei tööta. Õigemini töötab vastupidisel moel ehk kõik, mis on seadusega lubatud, on lubatud, ja ülejäänud on keelatud.“

Toomas otsib tööd

Toomas soovib taas tööle hakata. Ta nimetab end individualistiks, kes suurt seltskonda ei armasta. Oma tugevusteks peab ta elektriinseneri teadmisi, ülikoolis õpitud peaeriala oli elektriajamid ja tööstuse automatiseerimine.

Töökogemus: töötanud peaenergeetiku ja mehaanikuna, omab kogemust peenmehaanikas ja optikas ning tehnikavaldkonna tekstide tõlkimisel ja toimetamisel.Tugevused: analüüsi- ja informatsioonist arusaamise võime, tugev humanitaarpõhi, pidev enesetäiendamise huvi.Huvialad: lugemine, info analüüsimine ja võrdlemine, paeluvad ajalugu, esoteerika ja kõik teadvusega seonduv.

Äripäeva andmetel on juba Toomasele tehtud üks tööpakkumine nõrkvoolutöödega tegelevast ettevõttest.

Äripäev kogub annetusi

Äripäev alustas koostöös MTÜga Eesti Puuetega Inimeste Koda annetuste kogumist Toomase heaolu parandamiseks.

Raha läheb Toomasel vaja transpordikuludeks raviasutustesse, tasulisteks tervishoiuteenusteks, nagu füsioteraapia, hambaravi jm, invakorteri sisustamiseks (voodi, laud, tool, valgusti).

Toomast saab toetada:

SEB Pank EE891010220034796011 (SWIFT: EEUHEE2X)Swedbank EE932200221023778606 (SWIFT: HABAEE2X)Danske Bank EE403300333416110002 (SWIFT: FOREEE2X)Luminor EE701700017001577198 (SWIFT: NDEAEE2X)

Saaja: Rahandusministeerium

Märksõna: SPONSORLUS

Viitenumber: 3500082059 (PS. Viitenumber on ülioluline arvele märkida, sest ainult sel juhul jõuab Sinu annetus Toomaseni.) 

Kuna Eesti Puuetega Inimeste Fondi pangaks on Riigikassa, tuleb makse saajaks märkida Rahandusministeerium.

Hetkel kuum