Artikkel
 • Jaga lugu:

  Meditsiini mõjutajad 2017

  Äripäeva ajaleht Meditsiiniuudised valis välja inimesed, kes sel aastal valdkonda kõige rohkem mõjutasid.

  I koht
  Toivo Tänavsuu kingib lootust ja aega
  Kingitud Elu fondi asutaja Toivo Tänavsuu on juba mitu aastat jätkanud ootamatult võetud kohustust, mis on olnud inimestele viimaseks õlekõrreks ning vahel ka võtmeks tervenemisele.
  Ajakirjanik Toivo Tänavsuu käivitas heategevusfondi 2014. aastal. Kolm aastat hiljem tundub, et see on tegutsenud vähemalt kümmekond aastat. Tänavsuu isiklikust murest ema ravi rahastamisel alguse saanud ettevõtmine on leidnud laia kandepinna kogu ühiskonnas – abi on saanud 100 inimest ja heategevusse panustajaid on sellest mitu korda rohkem. Märkamata pole algatus jäänud ka arstide hulgas. 
  PERHi onkoloog Indrek Oro ütleb, et ta ei tunne küll Tänavsuud isiklikult, kuid on huviga jälginud tema tegemisi, mis on olnud küllalt hästi nähtavad. Oro on sageli imetlenud Tänavsuu turundamise oskust ja tegevuse tulemuslikkust. 
  Ta lisab, et inimesi, keda Tänavsuu on suutnud oma fondiga aidata (ehk siis patsiente), tuleb järjest juurde nii nagu neidki, keda ta on enda sõnul suutnud ravida (ehk annetajaid). 
  “Onkoloogina ei saa ma tema ettevõtmiste tähendust kuidagi alahinnata. Kui üldse midagi kõrva riivab, siis ehk armutu vastandumine haigekassaga, kes justkui oleks mingi pahatahtlik ja ihnus tegelane ning kuidagi ei taha raskes olukorras patsiente aidata. Kes vähegi tunneb selle asutuse köögipoolt, teab, et nii see muidugi ei ole. Aga seegi võib olla lihtsalt osav marketinginipp,” leiab Oro.
  Haigekassa hindab aga Tänavsuu ettevõtmist kõrgelt. “Toivo Tänavsuu algatus on olnud väga tänuväärne, sest ta on loonud võimaluse kokku saada neil inimestel, kellel on võimalused ja soov aidata, ning need, kes vajavad meie kõigi ühist toetust,” kommenteerib haigekassa tervishoiu- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Katrin Romanenkov. Ka tema rõhutas Tänavsuu rolli annetuskultuuri arendamisel.
  Perearst Karmen Joller ütleb, et Tänavsuu näikse olevat üks neist inimestest, kes järgib vanade eestlaste soovitust: kus viga näed laita, seal tule ja aita – kui riigi käed jäävad lühikeseks, peabki appi tulema kogukond.
  “Toivo Tänavsuu on kogukonna tasemel algatanud midagi, mis on muutnud paljude perede elu ja andnud lootust ning aega. Tuleb välja, et aeg on tõepoolest raha. Minu sügav lugupidamine mittemeedikule, kes on Eesti meditsiini täiesti omal moel edasi viinud,” ütleb Karmen Joller.
  Meditsiini mõjutaja 2017 Toivo TänavsuuFoto: Raul Mee
  Tänavsuu: tegutsen, kuni jaksan
  Toivo Tänavsuu tõdeb, et fond on ka tema enda arusaamades muutusi teinud ja see annab jõudu jätkata.
  Mis on sinu suhtumises muutunud nende aastate jooksul, kui oled fondi vedanud?
  Esiteks on mind enim üllatanud, kuivõrd vähiteema Eesti inimestele korda läheb ning millise kambakaga on inimesed valmis teiste elude eest võitlema. Ma ei osanud 2014. aastal ette näha, et nüüd kogume annetustena üle 1,5 miljoni euro ja toetame 100 inimest.
  Teiseks on kõvasti avardunud fondi tähendus ja mõte. Kujutasime ette, et fond on mõeldud vähihaigetele, kes ei saa abi haigekassast. Nii ongi, kuid kaugeltki mitte ainult.
  Me mitte lihtsalt ei rahasta ravi, vaid kingime lootust, aega, veel ühe õlekõrre, võimaluse proovida parimat ravi, elada kauem täisväärtuslikult või isegi terveks saada. Seda laia spektrit ma 2014. aastal veel ei tajunud.
  Kas pärast isikliku leina pole olnud tahtmist distantseeruda kogu teemast?
  Ei ole. Kivisüdamega inimesena ei ole osanudki õieti leina tunda.
  Ma tean, et ema lahkus rahuga ja on praegu paremas paigas. Elu võib olla kallis, kuid surm ei ole lõpp.
  Mis annab sulle jõudu ikka ja jälle kirjutada haigete nimel?
  Ma näen, et see kõik läheb inimestele korda. Nii abivajajatele kui ka annetajatele. Saan olla see kast, kelle kaudu transformeeruvad Eesti inimeste lahkus ja annetused raske haiguse küüsis inimeste jaoks elupäevadeks. Need elupäevad ei ole olulised mitte ainult ühele inimesele, vaid tervetele  suguvõsadele.

  Toivo Tänavsuu, vähiravifond Kingitud Elu, Eesti Ekspressi ajakirjanik

  Marek Vink, Eesti Hambaarstide Liidu juht, hambaarst

  Karmen Joller, Kivimäe Perearstikeskuse perearst

  Jevgeni Ossinovski, tervise- ja tööminister

  Mart Saarma, teadlane, molekulaarbioloog

  Madis Veskimägi, Tõstamaa perearst

  Katrin Rehemaa, Eesti Arstide Liidu peasekretär

  Ott Laius, ravimiameti ravimiohutuse osakonna juht

  Margus Linnamäe, ravimimüügiettevõtja, Magnumi omanik

  Tanel Ross, Eesti Haigekassa juht 2012–2017

  II koht
  Marek Vink, maailmaparandaja
  Hambaarstide liidu juht leiab, et riiklikult reguleeritud süsteemis teenuse kvaliteet langeb.
  Doktor Marek Vink koolitab hambaraviõdesid, esineb raadios ja televisioonis, vastab hambaportaalis, räägib suhkrukellast ning soovitab lisada limonaadile samasuguseid hoiatavaid silte nagu suitsudele. Vink selgitab kannatlikult, et pole olemas halbu hambageene ja lõputust auk-plomm-auk-plomm karussellist, mis võib maksma minna isegi uue luksusauto hinna, päästab vaid toitumisharjumuste muutmine. Samuti rõhutab ta, et hambaarstki ei peaks olema vaid tagajärgedega tegeleja, vaid ennetaja.
  Viimasel aastal on Eesti Hambaarstide Liidu juht ja Almare Hambakliiniku hambaarst Vink sekkunud ka tervishoiupoliitikasse, selgitades väsimatult, miks haigekassa täiskasvanute hambaravileping hea pole ja mida muuta tuleks. Sama võitlus on alanud ka järgmise aasta algusest jõustuva proteesihüvitise teemal.
  Vink: mulle läheb korda, kuhu me liigume
  Hambaarstide eestkõneleja Marek Vink leiab, et haigekassa rahast peaks rohkem kulutama haiguste ennetamisega, siis saaks üles kasvatada tervete hammastega põlvkonna.
  Mis sunnib Teid avalikkuses sõna võtma ja hambaarstide eest seisma?
  Naljaga öeldes, siis amet kohustab. Natuke tõsisemalt rääkides olen ma sisimas maailmaparandaja, kellele läheb vägagi korda, mis meie tervishoiusüsteemis toimub ja kuhu me liigume.
  Milliseks võiks muutuda hambaravisüsteem, et see oleks sõbralik nii arstile kui ka patsiendile?
  Eesti hambaraviteenus kuulub praegu Euroopa parimate hulka. Tugev  konkurentsisituatsioon on sundinud Eesti hambaarste ennast koolitama ja investeerima moodsatesse seadmetesse. Kõik see võimaldab pakkuda laia valikut kõrgel tasemel teenuseid.
  Riiklikult reguleeritud süsteemis teenuse kvaliteet langeb, kuna turusituatsioon ei ajenda olema parem konkureerivast kliinikust. Kuna valdav osa Eesti raviasutustest ei ole nõus vabatahtlikult osutama praegusest kehvemat teenust, mida nad peaksid ka ise doteerima, siis polegi riigi toetusega hambaraviteenus kättesaadav.
  Sõbralik riik lubaks patsiendil valida endale meelepärase kliiniku ja hüvitaks riigile sobivas ulatuses seal tehtud kulu. Ehk siis raha peaks patsiendiga kaasas käima.
  Kas ja millised võiksid olla riigipoolsed toetused?
  Lihtsalt järjest suurema hulga raha põletamine pelgalt haiguse tagajärgedega tegelemiseks pole jätkusuutlik. Ka hambaarsti “premeeritakse” hambasse täidise asetamise eest, mitte patsiendi suu tervena hoidmise eest. Minu meelest võiks suisa seaduses kindlaks määrata protsendi haigekassa eelarvest, sarnaselt kaitsekuludega riigi eelarvest, mis tervist päriselt hoidvale haigusi ennetavale tegevusele läheks. Näiteks erilist tähelepanu laste hammaste tervisele pöörates on täiesti reaalne üles kasvatada tervete hammastega põlvkond. Praegu on aga Eestis rohkesti katkiste hammastega lapsi, kes justkui ei elakski 21. sajandi Euroopas.
  Meditsiini mõjutaja Marek VinkFoto: Raul Mee
  III koht
  Karmen Joller, tervisemisjonär
  Kivimäe perearstikeskuse perearst Karmen Joller on võtnud vabatahtlikult ette inimeste tervisealase harimise.
  Hiljuti võttis meedias sõna üks õde, et mõni patsient võiks hügieeni eest rohkem hoolt kanda. Seepeale kirjutas Karmen Joller, et kui meedikut häirib kasimata patsient, tuleks sellest patsiendiga rääkida, sest me ei tea, kas tal on näiteks depressioon.
  Igal sügistalvel tõstavad häält vihased lapsevanemad, kes ei suuda näha lasteaias köhivaid ja nohuseid lapsi. Doktor Joller ütleb, et veidi tatine laps võib minna küll lasteaeda. Ta on valmis vastama veganluse teemadel ja selgitab, et üks taimetoitluse suur pluss on see, et vegan ei saa kuidagi ülekaaluline olla. Doktor Joller manitseb patsiente puuke ise eemaldama, mitte EMOsse jooksma. Ta väitleb vaktsineerimisvastastega, kui vaja. Perearst Jollerit võiks pidada kaasaegse Eesti meditsiinimisjonäriks, kes rahvale elementaarseid tervisetõdesid kuulutab.
  Joller: tahan tekitada rahulikku ja avatud arutelu
  Kivimäe perearstikeskuse perearst Karmen Joller ütleb, et sekkub tervisteemadel arutellu siis, kui miski teda puudutab, ja püüab arutelu hoida avaliku ja rahuliku.
  Mis paneb teid tihti avalikult sõna võtma?
  Inimestel on tänapäeval korraga lihtne ja keeruline. Lihtne, sest infot on palju ja see on kergesti kättesaadav. Keeruline, sest infot on palju ja see on kergesti kättesaadav. Ja kui inimene ei ole kursis teadusliku metoodikaga ega oska teadustöid ja muid allikaid kriitilise pilguga vaadata, on väga lihtne teda segadusse ajada.
  Ma võtan sõna tavaliselt siis, kui miski mind eriliselt puudutab.
  Arstid, ja mitte ainult perearstid, võiksid olla inimesed, kellelt patsient saab infot turvaliselt – ilma süüdistuste ja halvustava suhtumiseta. Just vaktsineerimisvastased räägivad sellest, et nad tajuvad halvakspanu meedikute poolt. Seetõttu ei julge nad oma küsimusi esitada.Me vajame sellistel teemadel avatud ja rahulikku arutelu. Ma annan oma parima, et seda tekitada ja ülal hoida. Et inimesed teadmiste läbi end ise rohkem aidata oskaksid ja vajadusel enda eest seista saaksid.
  Kas kõiksugu vidinatest ja äppidest on inimesele ja arstile rohkem kasu või kahju?
  Vidinad ja äpid võiksid olla süstematiseeritud, struktureeritud. Praegu mõtleb igaüks oma nurgas välja mingi vahva ja kasuliku asja, mis eraldi vaadates seda ka on. Aga kui neid äppe ja vidinaid on liiga palju, tekitab see ainult segadust. Paremad vidinad ja äpid peaksid olema integreeritud perearsti töölauale ja ehk ka patsiendiportaali. Me oleme küll e-riik, aga meditsiinitarkvara on ajale jalgu jäänud. Siin ootaks riigilt palju suuremat tuge.
  Milline on perearsti roll 10 aasta pärast?
  Kõige olulisemas on perearsti roll 10 aasta pärast samasugune – perearst on ikka “ihule kõige lähemal”. Loodan, et 10 aasta pärast on tehtud muutusi perearstide töökorralduses, nii et perearstil jääks patsiendi jaoks rohkem aega.
  Meditsiini mõjutaja Karmen JollerFoto: Raul Mee
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Leslie Leino: on aeg hämarate Hiina ettevõtete taust läbi valgustada
Nüüd, mil Hiina võrguplatvormid on tulemüürile vaatamata rahvusvaheliselt kättesaadavad, saab lõpuks teha väga täpseid sissevaateid nende tausta, kirjutab Tallinna Ülikooli Aasia uuringute teadur Leslie Leino.
Nüüd, mil Hiina võrguplatvormid on tulemüürile vaatamata rahvusvaheliselt kättesaadavad, saab lõpuks teha väga täpseid sissevaateid nende tausta, kirjutab Tallinna Ülikooli Aasia uuringute teadur Leslie Leino.
Keskpanga protokoll rahustas USA aktsiaturud kergelt kerkima
Täna avaldatud Föderaalreservi viimase istungi protokollist nähtub, et Ühendriikide keskpank kavatseb inflatsiooniga vihast võitlust jätkata – see rahustas aktsiaturge niivõrd, et nood sulgusid kerges plussis.
Täna avaldatud Föderaalreservi viimase istungi protokollist nähtub, et Ühendriikide keskpank kavatseb inflatsiooniga vihast võitlust jätkata – see rahustas aktsiaturge niivõrd, et nood sulgusid kerges plussis.
Nelja Eesti juhi teed tippu - kriisiloits, ettemääratus ja õpetaja võimendus
Värskes Äripäeva raadio saates "Juhi jutud" võtame kokku kuulajate lemmiksaated ja nopime nendest välja neli põnevat kildu Eesti juhtidelt. Tänases saates saavad sõna Eesti suurima panga Swedbanki juht Olavi Lepp, 2020. aastal Eesti parimaks kooliks valitud Uulu põhikooli juht Egle Rumberg, noorim Tallinna börsi firmade juht ehk Arco Vara juht Miko-Ove Niinemäe ja LHV grupi juht Madis Toomsalu, kes pälvis tänavu tunnustuse parim juht.
Värskes Äripäeva raadio saates "Juhi jutud" võtame kokku kuulajate lemmiksaated ja nopime nendest välja neli põnevat kildu Eesti juhtidelt. Tänases saates saavad sõna Eesti suurima panga Swedbanki juht Olavi Lepp, 2020. aastal Eesti parimaks kooliks valitud Uulu põhikooli juht Egle Rumberg, noorim Tallinna börsi firmade juht ehk Arco Vara juht Miko-Ove Niinemäe ja LHV grupi juht Madis Toomsalu, kes pälvis tänavu tunnustuse parim juht.
Kriis Ühendkuningriigi valitsuses jätkub, pannes naela langema
Hilja õhtul vallandas Ühendkuningriigi peaministri koha pärast võitlev Boris Johnson ühe võtmeministri, ehituse ja kohaliku arengu eest vastutava Michael Gove. Valuutaturg reageeris otsusele naela langemisega teiste peamiste valuutade suhtes.
Hilja õhtul vallandas Ühendkuningriigi peaministri koha pärast võitlev Boris Johnson ühe võtmeministri, ehituse ja kohaliku arengu eest vastutava Michael Gove. Valuutaturg reageeris otsusele naela langemisega teiste peamiste valuutade suhtes.
Eesti suurendab kaitseväe sõjaaja koosseisu veerandi võrra
Eesti kaitsevägi hakkab lähiaastail välja õpetama veel 10 000 reservväelast, kes sõja puhkemise korral määrataks maakaitse üksustesse.
Eesti kaitsevägi hakkab lähiaastail välja õpetama veel 10 000 reservväelast, kes sõja puhkemise korral määrataks maakaitse üksustesse.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.