Tipprikaste 2017: triljon dollarit kasumit

Maailma rikkaima mehe trooni sai endale tänavu Amazoni asutaja ja juht Jeff Bezos  Foto: EPA
Urmo Andressoo • 27. detsember 2017 kell 8:30

Tänavu teenisid maailma 500 rikkaimat inimest juurde 1,05 triljon dollarit – üle nelja korra rohkem kui mullu.

Poole tuhande globaalse esirikka vara kasvas aastaga 23%, ulatudes nüüd üle 5,3 triljoni dollari, vahendas Bloomberg.

Enim ehk 34,2 miljardit dollarit kasvas tänavu Amazoni asutaja Jeff Bezose vara väärtus. Üle saja miljardi dollarise varandusega võttis ta ka oktoobris maailma rikkaima inimese tiitli üle Bill Gatesilt, kes oli kohta hoidnud alates 2013. aastast. Väärib märkimist, et Gates on viimastel aastatel annetanud tohutuid summasid heategevusele – näiteks annetas ta ainuüksi tänavu augustis 4,6 miljardit eurot enda ning oma naise Melinda nimelisele heategevusfondile.

Sarnaselt Gatesiga on oma vara aktiivselt laiali puistanud ka ärimagnaat George Soros, kes teatas oktoobris, et on oma heategevusfondidele viimastel aastatel kokku jaganud üle 18 miljardi euro. Nõndaviisi on investeerimisguru varandus vähenenud „kõigest“ 8 miljardi dollarini.

Hiina haaras liidriohjad

Bezose kõrval on 2017. aasta suurimaks võitjaks Hiina suurettevõtja ja China Evergrande Groupi asutaja Hui Ka Yan, kelle vara kasvas tänavu 25,9 miljardit dollarit, mis annab aastaseks kasvuks 350%.

Ka Yan on osa laiemast trendist – esimest korda ajaloos ületas Aasiast pärit miljardäride arv USA miljardäride oma, vahendas UBS Group AG ja PricewaterhousCoopersi raport. Bloombergi miljardäride indeksis, mis jälgib maailma viieseaja rikkaima varanduste liikumist, tõusis 38 Hiina miljardäri vara kokku tänavu 177 miljardile eurole. Kokku tähendab see 65protsendist tõusu, mis oli 49 esindatud riigi seast kõige kiirem.

Sektorite arvestuses tõi rahaeliidile enim ehk kokku 266 miljardit sisse tehnoloogia. Facebooki asutaja Mark Zuckerbergi vara väärtuse kasv oli USA miljardäride seas suurim, ulatudes 22,6 miljardi ehk 45 protsendiini. Tehnoloogiasektori järel teenisid teisena hästi tööstuses tegevad miljardärid, kellele tõi valdkond sisse kokku 110 miljardit dollarit.

Saudi-Araabia prints Alwaleed Bin Talal on näinud pragegustest parimaid päevi  Foto: EPA
67 seni avalikkusele varjus olnud biljonäri avastas tänavu Bloomberg

Suurimaks kaotajaks on tänavu Lõuna Aafrika hulgikaupmees Christo Wiese, kelle vara kukkus mulluse aasta augustis saavutatud 7,7 miljardi dollarilisest tipust tänavu 1,8 miljardile. Wiese rahakotile andis kõva löögi tema varahaldusfirmas puhkenud raamatupidamisskandaal. Samuti kaotas tänavu 39% oma varandusest Prantsusmaa telekommunikatsioonihiiu omanik Patrick Drahi. Tema vara väärtus langes tänavu 4,1 miljardi võrra, jäädes pidama 6,3 miljardi peal.

Paljust on tulnud loobuda ka Saudi Araabia rikkaimal mehel, prints Alwaleed Bin Talalil, kes peeti riigi ametivõimude poolt novembris korruptsioonikahtlustuse tõttu kinni. Riigi kroonprintsi Mohammed bin Salmani korruptsioonivastane suuroperatsioon, millega võeti vahi alla kümneid riigi eliiti kuuluvaid inimesi, tähendas Bin Talalile 1,9 miljardi eurost kaotust.  Tema 17,8 miljardi eurone varandus võib lähiajal veelgi tugevama löögi saada – Saudi Araabia ametivõimud nõuavad tema vabastamise eest vastutasuks 6 miljardit dollarit.

Hetkel kuum