Äripäev • 6 juuni 2018

Kolmandat sammast saab peagi avada väärtpaberikontota

Pensionär  Foto: Raul Mee

Kolmanda pensionisamba tegemiseks või omamiseks pole peagi enam väärtpaberikontot vaja.

Alates 6. augustist hakatakse pensionikontodel teise samba fondiosakute kõrval registreerima ka kolmanda samba fondiosakuid. Samaks kuupäevaks viib pensionikeskus ka olemasolevad kolmanda samba osakud väärtpaberikontodelt üle pensionikontodele, teatas rahandusministeerium.

Osakute üleviimine toimub automaatselt ja pensionikogujatel endil pole tarvis midagi ette võtta. Ministeeriumist kinnitati, et see tähendab, et alates 6. augustist pole kolmanda sambaga liituda soovijal enam väärtpaberikontot vaja.

Teise sambaga liitunutel on pensionikonto juba olemas ja neile kuuluvad kolmanda samba fondiosakud tõstetakse samale kontole üle. Kui inimesel on kolmanda samba fondiosakuid, aga ta ei ole teise sambaga liitunud, avab Pensionikeskus talle III samba jaoks pensionikonto. Pensionikoguja ise selleks midagi tegema ei pea.

Pensionikonto on kohustusliku kogumispensioniga liitunu personaalne konto, kus on koos kogu tema teise samba kohta käiv info: esitatud avaldused, valitud fondid, laekunud maksed, pensionifondide osakute arv ja väärtus ning väljamaksed pensionifondidest. Alates 6. augustist näeb sama infot pensionikontol ka kolmanda samba fondide kohta.

Lisaks fondidele saab kolmandasse sambasse raha koguda ka täiendava kogumispensioni ehk kolmanda samba kindlustuslepingu kaudu. Neid lepinguid 6. augusti muudatus ei puuduta.

Hetkel kuum