Äripäev • 27. september 2018 kell 9:56

Järelevalve: Ryanair peaks streigi tõttu hüvitist maksma

Ryanairi töötajate homsed streigid puudutavad 24 000 reisijat.  Foto: Reuters/Scanpix

Briti Tsiviillennunduse Amet on kutsunud Ryanairi üles kompenseerima reisijatele homse streigi tõttu ärajäänud lendudest tekkinud kahju, kirjutab BBC.

Ryanair on teatanud, et lükkab kõik kahjunõuded tagasi.

Ryan on homses lennukavas tühistanud 150 lendu, mis moodustab 6 protsenti lendude koguarvust. Seda põhjustavad streigid Hispaanias, Belgias, Hollandis, Portugalis, Itaalias ja Saksamaal. Kokku häirivad streigid 24 000 klienti.

Euroopa Liidu reeglite järgi tuleb hüvitada kliendi uus lend, kui nende reis on tühistatud, summa võib ulatuda 125 eurost 600 euroni, kui lend on tühistatud vähem kui kaks nädalat enne väljumist ja kui reis jäi ära lennundusfirma süül, kaasa arvatud streigi tõttu. Lennufirmad aga võivad keelduda maksmast, viidates erakorralistele asjaoludele.

Briti Tsiviillennunduse Amet teatas, et Ryanairil tuleks kompensatsiooni maksta, sest nende töötajate streik muudab ettevõtte lennu ärajäämise eest vastutavaks.

Ryanairi teatel on selle nädala streikide esilekutsujad olid „konkureerivate firmade töötajad, ametiühingud ja lobigrupid“ ja seetõttu tuleb neid nimetada „erakorralisteks asjaoludeks“.

„Mingit kompensatsiooni ei maksta, kui lennu ärajäämine või hilinemine ei toimu ettevõtte kontrollitavana,“ teatas Ryanair.

Ryanair juhib tähelepanu ka sellele, et viimastel aastatel oli Saksamaal üle 15 päeva pilootide ja pardameeskonna streike ja Lufthansalt ei nõutud paragrahv 261 järgi kompensatsiooni.

Ryanairi töötajad, kes ei ela Iirimaal, protestivad selle vastu, et nad on tööle võetud Iiri seaduste järgi. Nende sõnul jäetakse nad sellega ilma nende koduriigis kehtivatest hüvedest. Töötajate teatel mõjutatakse neid palka vastu võtma Iiri pangakonto kaudu, mis mõjutab nendele antud krediidihinnangut kodumaal.

Ryanairi teatel on ta nõus üle minema kohalikele lepingutele esimesel võimalusel järgmisel aastal, aga kindlatel tingimustel. Ettevõtte teatel on jõutud tingimustes kokkuleppele kolme pardapersonalitöötajate ametiühinguga Itaalias.

Ryanairi aktsia on viimase kuu ajaga 8,3 protsenti odavnenud, sellest viimase viie päevaga 2,82 protsenti.

Hetkel kuum