• Jaga lugu:

  Hiina ülirikaste arv kasvab kiires tempos

  Hiina ülirikkaid on viimase kümnendi jooksul tekkinud üha rohkem - kui 2006. aastal oli neid vaid 16, siis nüüdseks on miljardi dollari piiri ületanud 373 inimest.Foto: Ed Jones

  Möödunud aasta oli miljardäride jaoks hea aasta – rohkem kui 2000 rikkuri vara tõusis võrreldes aasta varasemaga 19 protsenti ehk kokku 8,9 triljoni dollarini. Sedasi selgub PwC ja UBSi ühisest raportist.

  Kõige edukam aasta oli Hiina miljardäride jaoks, kelle koondvara suurenes koguni 39% aastases võrdluses ehk ulatudes 1,12 triljoni dollarini. Siinkohal tuleb arvestada, et sedavõrd suurde vara kasvu panustasid ka uued nimed nimistus. Kui 2006. aastal oli Hiinas veel ainult 16 miljardäri, siis nüüdseks on see arv kasvanud 373ni. Eelmine aasta õnnestus koguni 87-l Hiina ettevõtjal ületada oma rikkuse väärtuses miljardi dollari piir. Vastupidises suunas liikus 51 nüüdseks endist miljardäri. Peamiselt on hiinlastele edu tulnud tehnoloogia ja kaubanduse sektorites.
  Šveitsi UBS pangas ultrarikaste haru juhtiv Josef Stadler sõnas raportis, et see on kõigest algus. „Hiina tohutusuur rahvaarv, tehnoloogiline innovatsioon ning tootlikkuse kasv koos valitsuse toega loob enneolematuid võimalusi.“ UBSi Aasia ultrarikkaid haldav Ravi Raju täiendas, et Aasia miljardärid on enamasti noored ning järeleandmatud.
  Hiina eristub muu hulgas selle poolest, et pea kõik (97%) miljardäridest on ise ennast üles töötanud, mitte pärinud vara. Võrdluseks – Põhja-Ameerikas on see suhtarv 67% ning EMEA regioonis (Euroopa ning Lähis-Ida) 60%.
  Rikkaim hiinlane Jack Ma otsustas hiljuti Alibaba juhtimisest taanduda. Foto: Marcos Brindicci, Reuters
  Forbesi rikaste nimekirjas on hiinlaste seas kõige tipus Alibaba kaasasutaja Jack Ma (väärtus 34,6 miljardit dollarit). Hiljuti teatas 54-aastane Ma, et astub ettevõtte juhtimisest kõrvale selleks, et saaks keskenduda heategevusele haridusvaldkonnas. Edetabelis järgnevad Hiina tehnoloogiafirma Tencenti juht Ma Huateng (väärtus 32,8 miljardit dollarit) ning kinnisvaraarendaja Evergrande Group juht Hui Ka Yan (30,8 miljardit dollarit).
  Aasiast tasub veel välja tuua India rikaste arvu suurt kasvu – ainuüksi möödunud aastal kasvas miljardäride arv 19 võrra ehk kokku 119ni ning sedalaadsete inimeste vara väärtus suurenes 36%. Indias on nüüd umbkaudu samas suurusjärgus miljardäre kui leidub kokku neid Lõuna-Koreas (44), Jaapanis (35), Singapuris (22) ja Indoneesias (20).
  India rikkaim mees on Mukesh Ambani (väärt 40,1 miljardit dollarit), kes juhib energia- ja keemiatööstusgiganti Reliance Industries. Ambani on muu hulgas Eesti e-resident ning on kombanud plaane laieneda ka Eestisse selleks, et vallutada Euroopat.
  India rikkaima inimese Mukesh Ambani vara väärtus on näiteks pea neli korda suurem kui Eesti riigieelarve. Sarnaselt Hiinaga on Indias ülirikaste arv kasvamas kiires tempos.Foto: DENIS BALIBOUSE, Reuters

  Euroopas kasv aeglasem kui Hiinas, kõige enam miljardäre Saksamaalt

  Euroopas on miljardäride arv aastaga tõusnud 33 võrra – kokku ulatub 577 miljardäri vara 2,42 triljoni dollarini. Kui Lääne-Euroopas suurenes miljardäride arv vaid 4%, siis vara kasvas samas tempos, mis maailmas kokku ehk 19%.
  Kõige enam leidub Euroopas ülirikkaid Saksamaal – 123. Forbesi edetabelis on Saksamaal kõrgeimal kohal Aldi kaubandusketi pärijad Beate Heister ja Karl Albreicht jr. Neile järgneb Susanne Klatten, kes omab viiendikku autotootjast BMWst.
  Saksamaale järgnevad edetabelis Venemaa (101), Suurbritannia (54), Itaalia (43), Prantsusmaa (40), Šveits ja Türgi (36), Rootsi (32) ning Hispaania (29). Aastases võrdluses on kõige rohkem kasvanud türklaste arv (+7), millele järgnevad sakslased (+6), venelased (+5) ning hispaanlased ja taanlased (mõlemad +4). Võrreldes Hiinaga eristub Lääne-Euroopa selgelt selle poolest, et kuidas raha õnnestus kasvatada – ise ennast üles ehitanud miljardäride suhtarv oli kogu regioonis 46%, Saksamaal aga näiteks vaid 28%.
  Euroopa rikkaima inimese Bernard Arnault viis edetabeli tippu luksuskaupade äriimpeeriumi püsti panemine.Foto: MICHEL EULER / POOL, EPA
  Eurooplaste seas parimal, maailmas rikkuselt neljandal kohal, on aga Bernard Arnault, kes juhib LVMH luksuskaupade impeeriumi, kuhu kuuluvad näiteks brändid Louis Vuitton ning Sephora. Sarnaselt paljude teiste Euroopa esirikkuritega, sai tema rikkus alguse pärandatud teel – nimelt oli ta isa ehitusettevõtja, kuid sealt pärineva rahaga otsustas Arnault laieneda uutele pärusmaadele ning 1985. aastal ostis ta 15 miljoni dollari eest Christian Diori brändi.

  Ameerika Ühendriigid siiski kõige tipus

  Maailmas on siiski endiselt vaieldamatu liider Ameerika Ühendriigid, kust on pärit 585 miljardäri. Samuti hõivavad ameeriklased kolm juhtivat positsiooni üleüldises Forbesi rikkurite edetabelis – esimesel kohal on Jeff Bezos (Amazon, hetke väärtus 135,8 miljardit dollarit), teisel Bill Gates (Microsoft, 94,4 miljardit) ning kolmandal Warren Buffett (Berkshire Hathaway, 81,5 miljardit).
  Möödunud aastast kasvu kannustas USAs eelkõige tehnoloogia ning jaekaubanduse sektorid. Samas on miljardäride arvu kasv aeglustunud – kui viis aastat tagasi kasvas ülirikaste arv 87 võrra, siis nüüd oli see kõigest 53. Samas on aastane kasv juba iseenesest sama suur kui MENA (Lähis-Ida) regiooni miljardäride arv kokku. Sealses regioonis on juhtivriigiks Iisrael 20 miljardäriga.
  88-aastane, kuid siiski veel tegus Warren Buffett annab oma panuse nii Ameerika Ühendriikide suurele varale kui ka vanemaealiste grupi osakaalule.Foto: SHANNON STAPLETON
  Raportis tuuakse samuti välja, et ligi kolmandik ülirikastest on vanemad kui 70 ehk võib oodata, et nende vara kandub peagi oma järeltulevatele põlvedele või filantroopiale edasi. Eakate vanusegrupp haarab pea 40% kogu kirjeldatud varast (3,4 triljonit dollarit).
  Kõige vanem miljardär pärineb Singapurist. 100-aastane Chang Yun Chung pani pool sajandit tagasi aluse laevandusettevõttele Pacific International Lines. Kui Chungi väärtus ulatub 1,8 miljardi dollarini, siis pea sama summa topelt annetas samuti kõrgeealiste gruppi kuuluv investeerimisguru Buffett sel suvel heategevusfondidele.
  Noorimad miljardärid pärinevad samas meile lähemalt – õed Alexandra ja Katharina Andersen on Norra investeerimisfondi Ferd pärijad.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Raivo Kokser: ettevõtlust hävitavatest vaktsiinipassidest tuleb loobuda
Valitsus hoiab ettevõtlust ahistavast vaktsiinipassi poliitikast kinni raskesti mõistetava järjekindlusega, kirjutab väikeettevõtja Raivo Kokser (EKRE).
Valitsus hoiab ettevõtlust ahistavast vaktsiinipassi poliitikast kinni raskesti mõistetava järjekindlusega, kirjutab väikeettevõtja Raivo Kokser (EKRE).
USA tarbijakulutused detsembris langesid
Täna avaldatud Tööministeeriumi majandusandmetest selgub, et USA tarbijakulutused langesid detsembris 0,6%, viidates majandus taastumise aeglustumisele, vahendab Reuters.
Täna avaldatud Tööministeeriumi majandusandmetest selgub, et USA tarbijakulutused langesid detsembris 0,6%, viidates majandus taastumise aeglustumisele, vahendab Reuters.
Foxway neelas konkurendi Taanis
Rootsi IT- ja nutiseadmete ringmajandusega tegelev Foxway Group, kelle raskuskese asub Tartus, omandas taanlaste Dansk Computer Center A/S-i.
Rootsi IT- ja nutiseadmete ringmajandusega tegelev Foxway Group, kelle raskuskese asub Tartus, omandas taanlaste Dansk Computer Center A/S-i.
Riigi uus radarisüsteem avab tuuleenergiale suure osa Mandri-Eestist
Kaitseministeeriumi uued radarid valmivad eelduslikult aastatel 2024 ja 2025. Kokku lähevad need maksma üle 70 miljoni euro, mille jaoks raha tuleb kaitseväe eelarve väliselt.
Kaitseministeeriumi uued radarid valmivad eelduslikult aastatel 2024 ja 2025. Kokku lähevad need maksma üle 70 miljoni euro, mille jaoks raha tuleb kaitseväe eelarve väliselt.