Äripäev • 15 november 2018

Taavi Kotka: tehisintellekt eemaldaks valitsusotsustest emotsionaalsed vead

Taavi Kotka  Foto: Mihkel Maripuu

Riigi kogutud tohutuid andmemahte analüüsides võiks peagi tehisintellekt olla reaalne valitsuskabineti liige, rääkis täna Vilniuses toimunud konverentsil „Baltic Mobile Congress“ ettevõtja ning endine side- ja infosüsteemide asekantsler Taavi Kotka.

Mobiiliseadmete mõju majandusele uurival konverentsil astus Taavi Kotka üles ettekandega, kus arutles tehisintellekti kasutamise üle riigi juhtimises ja täpsemalt valitsuse otsuste tegemises.

Kotka sõnul tõotab tehisintellektist kujuneda 21. sajandi suurimaid muutusi toovaid tehnoloogiaid ning juba praegu peaks mõtlema, kuidas seda kõige efektiivsemalt ka riigi tasandil ära kasutada. „Digitaliseerumine ei mõjuta üksnes meie igapäevast elu, vaid see peaks muutma ja muudabki ka kodanike poliitilist kaasatust, poliitilist administratsiooni ja kogu demokraatiat,“ märkis Kotka.

„Juba praegu kogub riik kokku tohutuid andmemahte inimeste endi, töökohtade, majandusnäitajate ja kõige muu kohta. Meil on olemas see suur andmemaht, aga hetkel ei suuda inimene ise kõike seda ära analüüsida,“ leidis Kotkas.

Tema sõnul saaks tehisintellekt luua valitsuse kogutu põhjal erinevaid mustreid ja seoseid, mis võimaldaksid hoopis teisel tasemel otsuste tegemist. „Otsused, mis ei lähtuks emotsioonidest, vaid reaalsetest andmetest ja ennustustest. Valitsuskabineti liikmena oleks selline tehisintellekt hindamatu," arvas Kotkas.

Esimest korda toimunud „Baltic Mobile Congress“ tutvustas viimaseid nutiseadmete tehnoloogiaid ja digimaailma uuendusi ning vaatles eelkõige lähemalt nutiseadmete majandusmõju ja tulevikutrende.

Üles astusid ka mitmes maailma suurettevõttes tegutsenud futurist ja tehisintellekti ekspert Michael Ludden, Nick Dawson, kes on Samsung Electronicsi direktor äristrateegia ja arenduse alal, Wolt Baltikumi tegevjuht Liis Ristal ja paljud teised.

Lisaks ettekannetele ja aruteludele on Vilniuse Siemens Arenal ligi 700 ruutmeetril üles seatud esitlusala, millele ettevõtjad tutvustasid ning andsid testimiseks oma tooteid ja tehnoloogiaid.

Hetkel kuum